Temat:


Jak wygląda praca w drukarni cyfrowej?

Data ostatniej modyfikacji: 18.05.2023 r.

Jak wygląda praca w drukarni?

Za początki drukarstwa można uznać użycie przez Johannesa Guttenberga ruchomych czcionek. Miało to miejsce w pierwszej połowie XV wieku. Pierwsze drukarnie na ziemiach polskich powstały już w drugiej połowie XV. Zawód drukarza ma więc ogromne tradycje i choć w tej chwili jego obowiązki i warsztat pracy jest zupełnie inny niż kilka wieków temu to efekt pracy wciąż pozostaje ten sam - wykonanie materiałów drukowanych w najwyższej możliwej jakości!

 

Praca w drukarni cyfrowej? Jak wygląda i czy w ogóle warto?

Tak! Praca w drukarni to nieustająca przygoda! Każde zlecenie jest inne i każde stawia nowe, często nietypowe, wyzwania przed naszą załogą. Wymaga to ciągłego poznawania najnowszych rozwiązań związanych tak z poligrafią jak i z szerzej rozumianymi nowoczesnymi technologiami. Drukarz z prawdziwego zdarzenia jest w stanie, poprowadzić grafika, przygotowującego projekt, poprzez zawiłości profesjonalnego przygotowania pliku produkcyjnego, nadającego się do druku. Mimo iż, z zewnątrz, praca w drukarni może wydawać się dość łatwym zajęciem, to wymaga bardzo gruntownej i profesjonalnej wiedzy. Druk cyfrowy nie polega jedynie na "kliknięciu przycisku Print”, ale wymaga od pracownika każdorazowego ustawiania parametrów druku, profili kolorystycznych, pozycjonowania i pasowania grafiki, dostosowując wszystko do potrzeb wykonania konkretnej pracy, tak, żeby efekt końcowy był najlepszy z możliwych. Nawet druk, wydawało by się tak prostej pracy, jak wizytówka, wymaga profesjonalnej wiedzy i wielu etapów realizacji. Pracownik drukarni musi być świadomy, jakiemu dalszemu cyklowi produkcyjnemu będą podlegały wydrukowane przez niego arkusze, czy będą uszlachetniane, laminowane, metalizowane wybiórczo, czy będą cięte, klejone czy szyte. Od tego zależy ustawienie pracy na arkuszu, czyli impozycja, którą wykonuje się przed każdym drukiem. Jeśli końcowym produktem mają być katalogi szyte, katalogi klejone, czy katalogi spiralowane, muszą być uwzględnione indywidualne parametry techniczne maszyn, na których będzie następowała dalsza obróbka arkuszy. Przeglądając sklep online naszej drukarni, od razu widać, jak wiele zmiennych można przypisać do produktów poligraficznych. Jak wielu rodzajów papieru można użyć do druku - od papierów offsetowych, poprzez papiery kredowe, czy papiery ekologiczne (np. BioTop, Kraftliner, Cyclus lub Nautilus), jak wiele występuje formatów i dodatkowych uszlachetnień (foliowanie, srebrzenie i złocenie wybiórcze, hotstamping i wiele innych). We wszystkich tych zagadnieniach dobry drukarz powinien poruszać się swobodnie, trafnie dopasowując wyżej opisane parametry.

 

Nowoczesne technologie druku i ciągła nauka

Podobną wiedzę posiadać musi również operator maszyn rolowych, na których drukuje się etykiety produktowe i inne naklejki, które można personalizować (jak np. naklejki podłogowe) lub arkuszować (jak np. naklejki magnetyczne). Praca w drukarni obejmuje również czyszczenie i konserwację maszyn. Wymaga to wiedzy technicznej i zdolności manualnych. Ze względu na szeroki zakres wiedzy i umiejętności, które musi posiadać samodzielny pracownik drukarni, pracę na tym stanowisku rozpoczyna się, jako pomocnik operatora, by w na żywo poznać specyfikę pracy, wymagania maszyn i zyskać praktyczną wprawę w obsłudze maszyn drukujących. Osoba chcąca rozpocząć zawodową przygodę z drukiem, musi również wykazywać się innymi cechami ogólnymi, takimi jak spostrzegawczość drobnych szczegółów i różnic, dobre rozróżnianie kolorów i odcieni, staranność i sumienność, kreatywność i zmysł estetyczny. Przygotowanie do objęcia samodzielnego stanowiska operatora maszyn drukujących zajmuje nawet kilka lat i wymaga przyswojenia szerokiego zakresy wiedzy.

 

FAQ:

1. Na czym polega praca drukarza?

Operator maszyn poligraficznych zajmuje się całym procesem produkcyjnym materiałów drukowanych. Od sprawdzenia pliku, poprzez jego przygotowanie do druku, na obsłudze urządzeń drukujących i introligatorskich.

2. Czy praca w drukarni jest trudna?

Praca w drukarni wymaga dużej wiedzy technicznej, zdolności manualnych, poczucia estetyki, dokładności, a także odpowiedniego podejścia do klienta. Choć może się wydawać, że aby pracować w drukarni wystarczy mieć trochę dobrych chęci, w rzeczywistości zawód ten wymaga wielu umiejętności i ciągłych szkoleń m.in. z ciągle wprowadzanych nowinek technicznych i trendów standaryzacji kolorystycznej. W dzisiejszych czasach pracownik nowoczesnej drukarni, to nierzadko osoba z wyższym wykształceniem i ogromnym bagażem wiedzy!

3. Czym zajmuje się drukarnia?

Drukarnia to zakład produkcyjny zajmujący się wytwarzaniem różnorodnych wyrobów poligraficznych. W szczególności mogą to być gazety i czasopisma, broszury i książki, jak również szereg druków akcydensowych łącznie z opakowaniami i etykietami samoprzylepnymi.

4. Jak wygląda praca grafika komputerowego?

Zawód grafika komputerowego ma swoje plusy i minusy. Największym minusem jest siedzący charakter pracy. Aby pracownicy nie byli narażeni na dyskomfort związany z siedzeniem przez osiem godzin w jednym miejscu, należy mieszać obowiązki związane z pracą przy komputerze, z obowiązkami wymagającymi chociaż minimalnego ruchu i wysiłku fizycznego. Taka różnorodność dobrze wpływa na zdrowie, produktywność i przynosi większą satysfakcję z pracy.

Dużym plusem pracy grafika komputerowego jest różnorodność zadań, ciągłe wyzwania i nauka nowych umiejętności. W połączeniu z wygodnym i przyjaznym środowiskiem, w którym wykonuje się obowiązki, praca grafika może być świetnym kierunkiem kariery.


↵   Powrót do listy artykułów