Baner blog

Temat:


O czym warto wiedzieć zamawiając naklejki na podłogi

Data ostatniej modyfikacji: 18.05.2023 r.

Naklejki podłogowe - o czym warto wiedzieć?

Naklejki podłogowe samoprzylepne od długiego już czasu towarzyszą nam w przestrzeni publicznej. Zawsze były nośnikiem treści. Przede wszystkim była to treść reklamowa. Jednakże ostatnie lata pandemii sprawiły, że zaczęły odgrywać również istotną rolę informacyjną. Prawidłowo wykonane powinny służyć przez wiele miesięcy i nie stwarzać dodatkowego zagrożenia dla użytkowników obiektów nimi oznakowanych.

 

Folia podłogowa - rodzaje i zastosowanie

Wybór folii podłogowej sprowadza się do 2 rodzajach podłoży samoprzylepnych:

  • z klejem standardowym, który sprawdzi się przy aplikacji na gładkich powierzchniach lub przy planowaniu krótkotrwałego użytkowania; folia tak sprawdzi się w zupełności w 90% przypadków;
  • z klejem ultra mocnym, który nadawać się będzie na trudne podłoża (które nie są idealnie gładkie) i może służyć nawet przez kilka lat. 

 

Laminat antypoślizgowy - dodatkowe zabezpieczenie

Równie ważnym elementem naklejek aplikowanych na podłogi w ciągach pieszych jest zastosowanie dodatkowej wierzchniej warstwy laminatu. Służy do tego specjalny, wysokiej jakości laminat o strukturze ziarna piasku. Podkreśla on kolory zalaminowanej pracy, redukuje refleksy i posiada certyfikat R9 (atest antypoślizgowy) oraz certyfikat niepalności B1. Ponadto zabezpiecza grafikę przed ścieraniem i uszkodzeniami wynikającymi z użytkowania. Obie opisane w powyższym akapicie folie, pokrywane są właśnie takim laminatem antypoślizgowym. To bardzo ważne dla trwałości produktu, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa pieszego (zabezpiecza przed poślizgnięciem i upadkiem)!

 

Grafika z laminatem podłogowym - formaty i sposób dostawy 

W naszym sklepie internetowym zamówienie można złożyć już od jednej sztuki i w maksymalnym wymiarze 1280 x 1280 mm. W przypadku większych ilości, możemy pociąć nakład na pojedyncze sztuki lub pozostawić poszczególne naklejki na arkuszu zbiorczym, nacięte ploterem po obrysie. Wybór opcji wydania na arkuszu zbiorczym obniża cenę końcową, gdyż pozwala pominąć ostatni etap cyklu produkcyjnego (czyli rozcinanie na sztuki), co zmniejsza ogólne koszty produkcji. Dlatego też, jeśli istotnym czynnikiem jest cena, warto wziąć tę opcję pod uwagę. 

 

Rozdzielczość druku

Z uwagi na odległość dzielącą wzrok przechodnia od przyklejonej na podłodze informacji, rozdzielczość tego typu produktu nie musi być najwyższa (w takim przypadku jak i w 99% innych przypadków wydruk wykonuje się w wysokiej rozdzielczości czyli 720x1440 dpi). Jeżeli jednak oznaczenie podłogowe zawiera małe, precyzyjne elementy np. kod kreskowy lub kod QR, który następnie musi być odczytany przez specjalny skaner kodów, warto zastanowić się nad zmianą parametrów na druk w jakości fotograficznej czyli 1440x1440 dpi. Jest to najwyższa możliwa rozdzielczość, którą stosuje się do druku nawet najmniejszych naklejek, takich jak naklejki cięte po obrysie. Gwarantuje doskonały odczyt skanerem laserowym, nawet drobnych elementów z odległości kilkunastu metrów! 

W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z naszym działem handlowym, który bezpłatnie pomoże w dobraniu właściwego rozwiązania.

 

FAQ

Czym różnią się naklejki na rolce od naklejek podłogowych?

Podstawową różnicą jest konieczność wykończenia naklejki podłogowej z wierzchu warstwą laminatu spełniającą odpowiednie normy i zapewniającą pieszym bezpieczne użytkowanie i chodzenie po naklejce.

Jak duża może być naklejka na podłogę?
Naklejki stosowane na podłogi nie mają określonego minimalnego ani maksymalnego wymiaru. Muszą być dostosowane do funkcji, jaką mają spełniać. Maksymalny wymiar takiej to 1280 x 1280 mm, a najmniejsze potrafią mieć raptem 10x10cm.

Czym różnią się naklejki podłogowe samoprzylepne od naklejek podłogowych winylowych (naklejek PCV na podłogę)?
Folia winylowa lub inaczej folia PCV, to podstawowy i najlepszy możliwy nośnik, na bazie którego wykonuje się naklejki podłogowe. Zatem oba określenia dotyczą tego samego produktu. 

Jak zrobione są naklejki podłogowe?
Naklejki podłogowe to standardowo dwie warstwy: folia samoprzylepna PCV z nadrukiem i pokrywająca ją warstwa laminatu podłogowego.

Jak długo wytrzyma naklejka podłogowa?
Naklejki w zależności od wybranej opcji mogą wytrzymać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Jeżeli podłoże, na które planujemy zaaplikować naklejkę, jest bardzo trudne lub jeżdżą po nim w dużej częstotliwości wózki widłowe, warto zastanowić się nad naniesieniem grafiki specjalną farbą do znaków poziomych. Takie znaki są praktycznie wieczne. Aby wykonać je prawidłowo, warto skorzystać z profesjonalnych szablonów malarskich.


↵   Powrót do listy artykułów