Metody uszlachetniania druku

Temat:


Metody uszlachetniania druku

Data ostatniej modyfikacji: 24.10.2023 r.

Uszlachetnienia druku
 

Uszlachetnianie druku to różnego rodzaju techniki i procesy stosowane po wykonaniu wydruku głównego, które mają na celu podniesienie estetyki i funkcjonalności wydrukowanego materiału. Uszlachetnienia mogą wprowadzić do projektu dodatkowy efekt wizualny, dotykowy lub funkcjonalny, sprawiając, że wydruk wyróżnia się na tle innych oraz jest trwalszy. Jakie są popularne techniki uszlachetniania druku? Jakie metody wpływają ostatecznie na jego wygląd? I w jakich branżach stosuje się najczęściej uszlachetnianie druku?

Jak uszlachetnianie druku wpływa na jakość wydruku?

Udoskonalenie technik druku ma bezpośredni wpływ na jakość końcowego produktu. Uszlachetnienia druku, poprzez zastosowanie różnych technik takich jak lakierowanie, metalizacja, tłoczenie, czy foliowanie, pozwala na uzyskanie wyjątkowego wyglądu, który przyciąga uwagę odbiorcy. Dodatkowo np. foliowanie poprawia trwałość wydruku, co jest szczególnie ważne w przypadku materiałów, które mają służyć przez dłuższy czas (druk katalogów szytych bądź druk katalogów klejonych - np. w restauracji, gdzie z menu korzystać będzie wiele osób i będzie ono narażone na różnego rodzaju płyny). Takie produkty, przy których zastosowano uszlachetnianie druku, są bardziej odporne na wilgoć bądź uszkodzenia mechaniczne.

Uszlachetnienia druku – rodzaje uszlachetnień

Każda z dostępnych technik ma swoje unikalne zalety i może być stosowana w zależności od wymagań klienta i przeznaczenia wydruku. Wybór odpowiedniej metody uszlachetniania może znacznie podnieść wartość percepcyjną wydruku, co przekłada się na większą skuteczność komunikacji marketingowej oraz wyróżnienie produktu. Jakie są najpopularniejsze metody, które pozwalają uszlachetnić druk?

 • Lakierowanie wybiórcze UV – jest to technika polegająca na naniesieniu lakieru tylko na wybrane fragmenty grafiki, co koncentruje uwagę odbiorcy na konkretnych elementach. Może to być np. logo, tekst czy inne grafiki. Najczęściej lakier wybiórczy nakłada się na wydruki, które wcześniej zostały pokryte folią matową lub folią soft-touch, aby zwiększyć kontrast (bez nałożenia folii lakier byłby znacznie słabiej widoczny). Technikę tę stosuje się najczęściej przy większych nakładach, gdyż wymaga przygotowalni. Lakier wybiórczy występuje na rynku w 2 opcjach - standardowej i wypukłej (3D).
 • Lakier całościowy - w odróżnieniu do lakieru wybiórczego, lakier całościowy nakłada się na całą powierzchnię arkusza. Nie wymaga przygotowalni. Efekt nałożenia całościowego lakieru błyszczącego do złudzenia przypomina efekt nałożenia błyszczącej folii. W odróżnieniu od foliowania, lakierowanie jest tańsze, ale też mniej trwałe. Dużym minusem tego uszlachetnienia jest efekt uboczny w postaci pękania lakieru na załamaniach arkusza (np. na zgięciu okładki). Jest to znacznie mniej powszechna technika, aniżeli foliowanie.
 • Lakier hybrydowy - nazywany też lakierem drip off. Jest to jednoczesne osiągnięcie w jednym przelocie lakieru błyszczącego i matowego. Wymaga przygotowalni i zastosowania bardzo drogich urządzeń, dlatego jest to technologia bardzo rzadko stosowana. Najczęściej używa się jej przy lakierowaniu opakowań. Uszlachetnienie jednego arkusza jest tańsze niż jego foliowanie. Niestety, gdy lakierujemy wewnętrzną stronę np. okładki, lakier bardzo nieładnie pęka na załamaniach arkusza.
 • Lakier dyspersyjny - jest to lakier znacznie mniej widoczny aniżeli np. lakier całościowy. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie farby drukarskiej w technologii druku offsetowego. Strony np. katalogu reklamowego bez lakieru dyspersyjnego mogą się nawzajem od siebie brudzić. Szczególnie, gdy wydruk wykonany jest na papierze kredowym matowym (ma on bardziej kwaśny odczyn, aniżeli papier kredowy błyszczący, przez co gorzej przyswaja farbę). Aby zapobiec brudzeniu nakłada się właśnie lakier dyspersyjny. Głównym jego składnikiem jest woda.
 • Lakier offsetowy - ma podobne zastosowanie jak lakier dyspersyjny, ale jest jeszcze mniej widoczny. Właściwie jest prawie niewidoczny. Jego jedynym celem jest zabezpieczenie wydruku. Głównym składnikiem są tu oleje.
 • Foliowanie (nakładanie folii) – wydruk jest laminowany cienką, przezroczystą folią, która chroni go przed zniszczeniem. Wyróżniamy 3 najczęściej stosowane folie - matową, błyszczącą i soft-touch. Szczególnie ta ostatnia jest dość wyjątkowa. Oprócz matowego wykończenia, jest również bardzo miła w dotyku. Foliowanie jest zdecydowanie najpopularniejszą formą uszlachetnienia. Nie wymaga przygotowalni i daje natychmiastowy wzrost estetyki końcowego produktu.
 • Hot-Stamping – technika ta polega na wytłaczaniu wzorów na powierzchni wydruku. Rozróżniamy tłoczenie z zastosowaniem folii i bez (tzw. na ślepo). Stosując tłoczenie z zastosowaniem folii, końcowy efekt najczęściej jest złoty lub srebrny, ale może też być np. metalicznie czerwony. Tłoczenie na ślepo zwykle stosuje się przy znakowaniu miękkich elementów (np. okładek kalendarz książkowych). Efektem jest bardzo ciekawe wgłębienie w okładce w kształcie np. logotypu. Minusem tej technologii jest przede wysoki koszt przygotowalni. Aby rozpocząć tłoczenie, konieczne jest wykonanie dość drogiej, mosiężnej matrycy.
 • Metalizacja - jest cyfrową siostrą hot-stampingu. Przez wiele lat producenci maszyn próbowali usprawnić technologię hot-stampingu, aby była tańsza i bardziej elastyczna. Efekty uzyskane w procesie metalizacji niemal nie różnią się wizualnie od efektów hot-stampingu z użyciem metalicznej folii.
 • Złocenie – nakładanie cienkiej warstwy złota (lub innych kolorowych folii) na wybrane fragmenty wydruku. Określenie “złocenie” jest de facto potocznym synonimem hot-stampingu, cold-stampingu lub metalizacji.
 • Tłoczenie na ślepo – jedna z odmian hot-stampingu, opisana powyżej.

Uszlachetnianie druku – najnowsze trendy

W świecie druku, nowoczesne technologie i innowacyjne metody uszlachetniania odgrywają kluczową rolę. Uszlachetnianie druku nie tylko zwiększa atrakcyjność wizualną, ale także dodaje wartości do produktu końcowego. Przykładowo, najczęściej stosowane techniki takie jak lakierowanie wybiórcze, foliowanie czy metalizacja to już podstawa profesjonalnych druków przeznaczonych np. na cele marketingowe, takie jak druk ulotek.

W ostatnich sezonach modne są przede wszystkim metalizacja folią złotą oraz srebrną. Klienci szczególnie upodobali sobie styl rustykalny połączony z prostą elegancją, bądź minimalny design, który nie tylko dodaje walorów estetycznych, ale także kojarzy się z luksusem i wysokiej klasy produktami lub usługami.

Praktyczne zastosowania uszlachetniania druku w różnych branżach

Uszlachetnianie druku odgrywa kluczową rolę w wielu branżach, zwiększając atrakcyjność i wydajność produktów. W branży reklamowej, na przykład, techniki takie jak lakierowanie UV, foliowanie czy tłoczenie, są często wykorzystywane do tworzenia efektownych ulotek, plakatów czy opakowań produktów. Dzięki temu materiały te wyróżniają się na tle konkurencji, przyciągając uwagę potencjalnych klientów.

Podobnie, w branży wydawniczej, uszlachetnianie druku jest nieodzownym elementem produkcji książek, czasopism i innych publikacji (np. druk katalogów spiralowanych lub klejonych). Nie tylko zwiększa to estetykę wydawnictw, ale również zabezpiecza je przed uszkodzeniami, zwiększając ich trwałość. To z kolei przekłada się na większą satysfakcję czytelników i dłuższy okres użytkowania publikacji.

W sektorze opakowań uszlachetnianie druku jest kluczowe dla zwiększenia atrakcyjności produktów na półkach sklepowych. Dostępne techniki pozwalają na stworzenie opakowań o wyjątkowej estetyce i trwałości. Dzięki temu produkty te są bardziej atrakcyjne dla konsumentów, co przekłada się na większe zainteresowanie i sprzedaż.

Jak wybrać odpowiednią metodę uszlachetniania druku dla Twojego projektu?

Wybór odpowiedniej metody uszlachetniania druku jest kluczowym elementem, który może znacząco wpłynąć na ostateczny efekt Twojego projektu. Przede wszystkim, zrozumienie specyfiki projektu jest niezbędne do podjęcia właściwej decyzji. Należy zastanowić się nad tym:

 • jaki efekt końcowy chcesz osiągnąć?
 • Jakie są oczekiwania wobec finalnego produktu?
 • Jakie są możliwości finansowe?

Jeżeli zależy nam na wyjątkowej trwałości i odporności na uszkodzenia, warto zastanowić się nad zastosowaniem laminowania. Jeżeli natomiast chcemy, aby nasz projekt wyróżniał się na tle innych lub projekt dotyczy druku etykiet na rolce, możemy zdecydować się na metalizację złotą lub srebrną.

FAQ:

 • Co to jest uszlachetnianie druku?

Uszlachetnianie druku to różne techniki, których celem jest podniesienie jakości nadruków oraz dodanie im wizualnej atrakcyjności. Uszlachetnienie powoduje, że nadruk może uzyskać dodatkową fakturę, kolor lub wypukłość.

 • Jakie są trendy uszlachetniania druku?

Bardzo popularna jest metalizacja folią złotą i srebrną, szczególnie w produktach, które nawiązują do stylu rustykalnego i eleganckiego. Stałym, niezmiennym zainteresowaniem cieszy się laminowanie folią błyszczącą i matową.


↵   Powrót do listy artykułów