Metalizacja, czyli złocenie wybiórcze od 1 sztuki

Temat:


Metalizacja, czyli złocenie wybiórcze od 1 sztuki

Data ostatniej modyfikacji: 25.09.2023 r.

Metalizacja już od 1 sztuki

Zamawiając realizację druków, wiele osób zastanawia się, jak podnieść prestiż swojej firmy odpowiednio dobranymi produktami poligraficznymi i ich uszlachetnieniami. Jedną z opcji, która dodaje blasku drukowanym wizytówkom, zaproszeniom, voucherom, okładkom katalogów czy etykietom jest wybiórcze pokrycie niektórych elementów projektu srebrną lub złotą błyszczącą folią metaliczną. 

 

Metalizacja wybiórcza i tradycyjne technologie

Końcowy efekt metalizacji wybiórczej i technologii bardziej tradycyjnych jest dość podobny. Najkrócej mówiąc efektem jest naniesienie na wydruk połyskliwych elementów metalicznych. W przypadku jednak analogowych technologii (jak np. hotstamping lub coldstamping) niezbędne jest wykonanie matrycy mosiężnej lub polimerowej, co generuje dość wysoki koszt początkowy. Wybierając metalizację wybiórczą omijamy ten koszt, dlatego możliwa jest realizacja zleceń dosłownie od jednej sztuki. Metalizacja wybiórcza jest technologią cyfrową. Wszystko co jest potrzebne, to dobrze przygotowany plik. Resztą zajmuje się drukarnia.

 

Zastosowanie metalizacji wybiórczej

Metalizację wybiórczą nakładać możemy zarówno na druki arkuszowe (np. ulotki PREMIUM lub wizytówki PREMIUM) jak i na wydruki rolowe (etykiety PREMIUM). Umieszczenie metalicznej folii tworzy bardzo wyraźny kontrast, a złote lub srebrne dodatki nadają ekskluzywny wydruk produktowi końcowemu. Srebrzenie i złocenie wybiórcze bardzo dobrze sprawdzi się na wydrukach dla różnych branż. W przypadku wydruków arkuszowych metalizacja najczęściej zamawiana jest przez firmy z branży beauty, salony urody czy kliniki medycyny estetycznej. Jeżeli chodzi o wydruki rolowe, zwykle naklejki metalizowane zamawiają firmy posiadające w swoim asortymencie produkty ekskluzywne takie jak kosmetyki.

 

FAQ:

Co to jest złocenie wybiórcze?
Złocenie wybiórcze to umieszczenie na wydruku za pomocą odpowiedniej maszyny  elementów złoconych. Możliwe jest również srebrzenie wybiórcze. Usługa ta nazywana jest również metalizacją i w odróżnieniu od innych technologii można ją wykonać już od 1 sztuki.

Metalizacja wybiórcza czy hotstamping – co wybrać?
W przypadku niewielkich nakładów tańszą opcją jest metalizacja wybiórcza. Metoda ta nie wymaga wykonania matrycy, co wyraźnie zmniejsza koszty produkcji. 

Czy metalizować można wszystkie wydruki?
Metalizację wybiórczą wykonuje się z reguły na materiałach o gramaturze 350g. Można ją również nałożyć na etykiety samoprzylepne. Wtedy gramatura podłoża nie ma większego znaczenia.


↵   Powrót do listy artykułów