Temat:


Jak malować znaki poziome?

Data ostatniej modyfikacji: 01.06.2023 r.

Dlaczego kolory na wydruku wyglądają inaczej niż na ekranie?

Nasze otoczenie stale się zmienia, a razem z nim przepisy. Od wielu już lat rośnie nacisk na zachowywanie maksymalnie dużego bezpieczeństwa zarówno w zakładach pracy jak i w innych sferach naszego życia. Z pewnością każdy wie co to BHP. Jednak wbrew powszechnym skojarzeniom to nie tylko szkolenia i certyfikaty. W świecie dzisiejszego pędu za rozwoje, kwestia profilaktyki urazów i minimalizowanie ryzyka uszczerbku na zdrowiu w miejscu pracy, staje się szczególnie głośno podnoszonym tematem. W niniejszym tekście chcielibyśmy przedstawić jeden z aspektów bezpieczeństwa w zakładach pracy, a mianowicie aspekt oznakowania poziomego. Choć tematyka dotyczy znakowania profesjonalnego, nie ma przeszkód, aby z poniższych rad skorzystać również przy zamawianiu, a następnie malowaniu grafik chociażby we własnym mieszkaniu.

 

Oznaczenie magazynów za pomocą szablonów malarskich

Prawdopodobnie wielu z nas nigdy nie było na terenie wielkopowierzchniowego magazynu z prawdziwego zdarzenia. Myślę tu przede wszystkim o magazynach profesjonalnych firm logistycznych i handlowych, których nazwy na pewno większości są znane. To miejsca szczególnie narażone na niebezpieczeństwo utraty zdrowia. Wszechobecne wózki widłowe, tysiące paczek umieszczonych nierzadko na dużej wysokości, instalacje  pneumatyczne, elektryczne czy wreszcie coraz częściej pojawiające się roboty. To wszystko powoduje, że czasami drobna nieuwaga może kosztować pracownika dożywotnią utratę zdrowia, a nawet życia. Aby tego uniknąć stosuje się różnego rodzaju zabezpieczenia, ale też liczne tablice i symbole informacyjne. Jednymi z nich są znaki poziome malowane na posadzkach dużych zakładów.

 

Jaki wybrać szablon do malowania symboli, liter i linii?

Znaki poziome można malować zarówno na podłodze jak i na ścianie. Bez znaczenia, które miejsce wybierzemy, namalowana grafika powinna być schludna i wyraźna. Jeżeli zdecydujemy się na zakup odpowiedniego szablonu w zaufanej i doświadczonej firmie, namalowanie znaku składającego się z jednego koloru nie powinno być problemem. Gorzej, jeżeli symbol składa się z kilku kolorów. Wymaga to zarówno dokładności od producenta szablonów jak i od samej osoby malującej. Dlatego tak ważne jest, aby zakupiony przez nas produkt był najwyższej jakości. Z pewnością nie może to być produkt wielorazowy, gdyż za jego pomocą nigdy nie osiągniemy idealnie równych odcięć koloru. Musi to też być koniecznie szablon samoprzylepny, aby ściśle łączył się z podłożem. Tylko wtedy osiągniemy idealne linie, a farba, nawet nałożona w nadmiarze, nie wyleje nam się poza granice malowanych elementów (tu warto obejrzeć zdjęcie nr 1, gdzie zastosowanie niewłaściwego szablonu spowodowało przelanie się farby poniżej i powstanie nieestetycznych wyprysków na dosłownie każdej literze napisu).

Zdjęcie nr 1 - Efekt zastosowania niewłaściwego szablonu

Zdjęcie nr 1 - Efekt zastosowania niewłaściwego szablonu - farba wychodzi poza obręb liter

 

Jak namalować znaki składające się z kilku kolorów?

Jak zatem namalować znak wielokolorowy? Właściwie przygotowany szablon zawierał będzie de facto kilka szablonów - każdy na osobny kolor. To bardzo ważne, ponieważ po namalowaniu każdego koloru, szablon niestety, ale nadaje się już tylko do wyrzucenia. Jest pokryty farbą i przy ściąganiu staje się nierówny i powyginany. Natomiast sama grafika wyjdzie nam z pewnością idealnie. 

Gdy pierwsza warstwa wyschnie, możemy nakleić drugi szablon. Analogicznie do pierwszego, najpierw malujemy, a potem zrywamy szablon. Czekamy na wyschnięcie i naklejamy kolejny. Dzięki takiemu przygotowaniu, bez względu na skomplikowanie grafiki, ostateczny efekt będzie na pewno bardzo dobry. 

 

Jak przygotować plik do wykonania szablonu?

Szablon wykonuje się poprzez wycinanie kształtów w specjalnej folii. Kształty te wycina się za pomocą urządzenia posiadającego głowicę zakończoną ostrym nożykiem. Aby urządzenie to wycięło to czego potrzebujemy, musimy przedstawić mu ścieżkę cięcia. To tak naprawdę nic trudnego. Aby ją wykonać potrzebny jest plik wektorowy. Dlatego też zachęcamy, aby siadając do zamówienia, przygotować plik w formacie Corela (*.cdr) lub PDF. Otrzymany plik dzielony jest przez operatora na warstwy symbolizujące poszczególne kolory. Wszystko to wykonuje już operator w drukarni.

 

Producent szablonów malarskich - różne szablony do różnych zastosowań

Bez względu na rodzaj znaku, warto na koniec zastanowić się nad tym, na jakiej powierzchni chcemy wykonać malunek. Samoprzylepne szablony malarskie, które produkuje Drukarnia CYFROWO.COM.PL nadają się przede wszystkim do malowania na powierzchniach nieporytych farbami np. akrylową. Ściąganie szablonu z takiej normalnej, domowej ściany w pokoju, może spowodować odklejenie się farby razem z szablonem. Tego oczywiście byśmy nie chcieli. Oczywiście nie musi się tak zdarzyć, ale niestety ryzyko istnieje i do tego typu prac lepiej wykorzystać szablony niesamoprzylepne (często wielorazowe). Choć efekt będzie niestety gorszy, to jednak nie uszkodzimy sobie ściany. My natomiast polecamy nasze szablony samoprzylepne przede wszystkich do powierzchni bardzo wytrzymałych - posadzek hal, płytek ceramicznych i innych powierzchni, które nie ulegną uszkodzeniu przy odklejaniu szablonu.

 

Znakowanie posadzki magazynu - inne opcje

Oprócz omawianych powyżej technik malowania poziomych znaków informacyjnych i ostrzegawczych, warto nadmienić, że posadzki magazynowe znakować można również za pomocą specjalnych naklejek podłogowych z bardzo silnym klejem, a także specjalnych tabliczek podłogowych. Te ostatnie są dużo droższym rozwiązaniem, niemniej są sytuacje, w których nie ma innego wyjścia. Szczególnie w sytuacji, kiedy po magazynie jeżdżą ciężkie wózki widłowe. Zdarza się, że ich koła spotykają się z naklejonym znakiem. Gdy dojdzie do obrotu koła w tym właśnie miejscu, naklejka może zostać oderwana od podłoża. Inaczej sprawa wygląda z tabliczkami. Mają one specjalną, sprawdzoną w praktyce, wielowarstwową budowę. Dzięki przemyślanej konstrukcji i wielu latach praktyki, nasze tabliczki podłogowe mogą wytrzymać nawet kilka lat! W celu poznania szczegółów zachęcamy do wysłania zapytania wraz ze wszystkimi niezbędnymi informacjami. 

 

FAQ

1. Jak malować znaki poziome?

Aby prawidłowo wykonać znak poziomy należy najlepiej zaopatrzyć się w specjalny szablon. Najlepszymi szablonami są specjalne naklejki jednorazowego użytku. Pozwalają uzyskać najlepsze efekt, można zamówić je niemal w dowolnym kształcie i są niedrogie w zakupie.

2. Jak namalować znaki składające się z kilku kolorów?

Aby wykonać piktogram na podłodze lub ścianie, który zawiera więcej niż 1 kolor, konieczne jest zamówienie kilku szablonów malarskich. Dla każdego koloru powinien być wykonany oddzielny szablon. Pozwoli to uzyskać najlepszy możliwy efekt.

3. Jak oznakować posadzkę w magazynie?

Znakowanie posadzki magazynu lub hali produkcyjnej wykonać można na kilka sposobów. Najczęściej firmy decydują się na łączenie różnych rozwiązań. Linie i inne duże elementy wykonuje się z użyciem specjalnych farb i szablonów malarskich. Mniejsze elementy ze zmiennymi danymi (np. różnymi kodami kreskowymi), powstają poprzez naklejenie specjalnych naklejek podłogowych lub tabliczek samoprzylepnych. Ważne, aby takie produkty samoprzylepne były wykonane ze specjalnie przewidzianych do tego materiałów. Po pierwsze gwarantuje to bezpieczeństwo dla osób chodzących po takim produkcie, a po drugie znacząco wydłuża to żywotność wyżej opisanego znakowania. 


↵   Powrót do listy artykułów