co to jest druk cyfrowy

Temat:


Co to jest druk cyfrowy?

Data ostatniej modyfikacji: 18.05.2023 r.

Co to jest druk cyfrowy

 

Wiele drukarni realizuje zlecenia w technologii druku offsetowego. To jednak nie jedyna dostępna opcja – CYFROWO.COM.PL specjalizuje się w druku cyfrowym. To świetna metoda do przygotowywania m.in. materiałów reklamowych. Aby przybliżyć Państwu sposób, w jaki powstają nasze wydruki, w tekście poniżej przedstawiamy, co to jest druk cyfrowy, jakie ma zalety i wady oraz czym różni się od offsetu.

 

Druk cyfrowy – definicja

W analogowych metodach drukowania nośnikiem obrazu (czyli źródłem kolejnych odbitek) jest forma drukowa. Jak podpowiada nazwa, druk cyfrowy realizuje się na podstawie pliku cyfrowego, a obraz drukowy tworzy się bezpośrednio w maszynie drukarskiej. Można to więc zinterpretować jako przenoszenie zdigitalizowanych informacji na papier w celu stworzenia reprodukcji oryginału.

 

Druk cyfrowy – zastosowanie

Istnieje wiele materiałów, do których z powodzeniem można wykorzystać druk cyfrowy. Większość z nich posiadamy w naszej ofercie:

Zarówno duży, jak i mały format papieru nie stanowi problemu w druku cyfrowym. Niezależnie od wielkości, technologia druku cyfrowego charakteryzuje się wysoką jakością oraz szybkością realizacji. Z tego względu najczęściej jest wykorzystywana do nadruków na produktach reklamowych o niskim i średnim nakładzie albo innych użytkowych wyrobów poligraficznych. Podobnie jak format, zadrukowywane podłoże również nie ma wpływu na efekt, dlatego oferujemy naszym klientom wiele opcji materiału bazowego.

 

Różnice pomiędzy drukiem cyfrowym a offsetowym

Cechy druku cyfrowego są bardziej widoczne, jeśli porównuje się go z inną popularną metodą tworzenia odbitek, jaką jest druk offsetowy. Technika druku offsetowego polega na przenoszeniu obrazu z płaskiej formy drukowej na podłoże za pomocą cylindra pokrytego gumowym obciągiem. Aluminiową matrycę pokrywa się miejscowo substancją oleofilną, przyciągającą tłustą farbę drukarską, a w miejscu, które ma nie być zadrukowane, wykorzystuje się substancję oleofobową. Następnie cylinder nakłada farbę na przygotowaną formę drukową, a odbitki są produkowane przez dociśnięcie matrycy do papieru.

Aby uzyskać kolorowy obraz, każda z farb CMYK (cyjan, magenta, żółty i czarny) musi być nakładana na osobny cylinder i osobną matrycę. Oznacza to, że przygotowanie maszyny drukarskiej w druku offsetowym wymaga czasu. Ponadto realizacja niewielkich nakładów generuje spore koszty, a personalizacja wydruków (np. w przypadku nadawania numerów seryjnych) jest niemożliwa. Oprócz tego jeśli produkt poligraficzny wymaga dalszej obróbki introligatorskiej, trzeba odczekać, aż farba wyschnie, co dodatkowo przedłuża proces realizacji zamówienia.

Z tego względu offset warto przemyśleć przy większych nakładach powtarzalnych odbitek. Co jeśli zależy namna uzyskaniu np. 150 sztuk katalogów szytych albo 300 ulotek? W takiej sytuacji zachęcamy do zapoznania z ofertą naszej firmy. Chętnie korzystają z niej osoby poszukujące profesjonalnego przygotowania produktów za niewielką cenę.

 

Zalety druku cyfrowego

 • Krótki czas przygotowania do druku – metoda nie wymaga specjalnej matrycy zatem czas realizacji zleceń jest bardzo krótki.
 • Możliwość druku spersonalizowanych odbitek – każdy element może zawierać inne informacje, co przydaje się podczas realizacji np. etykiet produktowych ze zmiennym kodem kreskowym lub zaproszeń personalizowanych.
 • Cyfrowy druk umożliwia wygodną obróbkę obrazu z poziomu komputera.
 • Możliwość druku na wielu różnych podłożach i gramaturach papieru.
 • Doskonała opłacalność na niskich nakładach.
 • Brak potrzeby mycia zespołów farbowych w przypadku zmiany kolorów.
 • Zmiana tonerów nie powoduje problemów.
 • Bogaty gamut barw.
 • Wysoka prędkość druku (ponad 140 stron A4 na minutę) i brak przestojów w trakcie drukowania pomiędzy kolejnymi zleceniami. Dzięki temu wiele produktów oferujemy nawet w kilka godzin po zamówieniu.
 • Brak druków próbnych – pierwszy wydruk próbny jest częścią nakładu.
 • Jakość wydruku jest niemal identyczny jak druk offsetowy, zatem jest o wiele wyższa od odbitek z typowej drukarki domowej, a przy tym nie wymaga stosowania tłustej farby drukarskiej.
 • Trwałość reprodukcji, dzięki czemu druki nie wymagają dodatkowego zabezpieczania niezbędnym w druku offsetowym lakierem dyspersyjnym.
 • Po druku produkty nie muszą wysychać, zatem mogą być od razu poddane obróbce introligatorskiej: szyciu, klejeniu lub wycinaniu.
 • Archiwizacja i ponowne przygotowanie odbitek są bardzo proste.
 • Brak potrzeby przygotowania formy drukowej sprawia, że koszty wydruków są obniżone.

 

Wady druku cyfrowego

Proces drukowania w technologii cyfrowej nie ma zbyt wielu wad. Według wielu osób jakość wydruku cyfrowego jest gorsza niż w druku offsetowym. Trzeba jednak pamiętać, że nowoczesne maszyny drukujące techniką cyfrową są w stanie uzyskać nierzadko lepszą jakość niż maszyny offsetowe. Ponadto w przypadku druku cyfrowego na dużych formatach warto upewnić się, czy drukarnia korzysta z urządzenia drukującego o wskazanym wymiarze. W CYFROWO.COM.PL bez problemu przygotowujemy wydruki cyfrowe nawet w formatach A0 i B0.

 

Techniki druku cyfrowego

W obrębie opisywanej metody przygotowywania wydruków istnieją różne rodzaje druku cyfrowego w zależności od sposobu nanoszenia obrazu na podłoże. Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje druku cyfrowego – każda z nich ma swoje wady i zalety.

 

Druk laserowy (elektrofotograficzny)

To najczęściej stosowana metoda – bardzo możliwe, że z technologii elektrofotograficznej korzystają Państwo na co dzień w domu czy pracy. Dane o obrazie komputer wysyła do kontrolera wydruku, przerabiającego pliki na zrastrowany zestaw danych, czyli ramkę. Następnie ramka trafia do maszyny drukarskiej, która tworzy wiązkę laserową i naświetla cylinder naładowany elektrostatycznie. Dzięki temu powstaje elektrostatyczny obraz utajony. Do powierzchni tego obrazu zbliża się toner – proszek barwiący zmieszany z nośnikiem, aż proszek przyklei się w miejsce naświetlenia cylindra. Później toner przenosi się z cylindra na papier oraz utrwala termicznie.

 

Druk magnetograficzny

Ten rodzaj druku cyfrowego polega na tworzeniu obrazu na podstawie siatki obwodów elektrycznych. Obwody umieszczone na cylindrze emitują pole magnetyczne, a wykorzystany toner wykazuje właściwości ferromagnetyczne (czyli jest namagnesowany). Następnie proszek barwiący przenoszony na cylinder jest przyciągany przez pole magnetyczne i w ten sposób tworzy pożądany obraz.

 

Ink jet

Wydruki natryskowe przygotowywane są na maszynach wyposażonych w specjalne głowice z dyszami. Kiedy elektroniczny układ sterujący wysyła do głowicy impuls elektryczny, powstaje kropla atramentu. Następnie zgodnie z plikiem obrazowym uruchamiany jest natrysk, wyrzucający krople atramentu na podłoże. Pracę głowic nadzoruje się za pomocą komputera. Obecnie ten rodzaj drukowania cyfrowego rozwija się najprężniej.

 

Druk termograficzny / termiczny / termotransferowy

Termografia polega na tym, że ciepło działa na podłoże lub środek barwiący na nośniku pośrednim (folii barwnej). W bezpośrednim druku termograficznym nadruk przygotowywany jest na specjalnym papierze, który zawiera określone związki – pod wpływem ciepła związki rozkładają się i tworzą barwny obraz. Natomiast w metodach pośrednich nośnik barwi podłoże w wybranych punktach pod wpływem ciepła głowicy drukującej.

 

Druk wielkoformatowy

Odmiana druku ink jetowego, w którym głowica zainstalowana jest w tzw. karetce. Karetka porusza się nad materiałem, generując obraz. Dzięki temu, że głowica jest ruchoma, druk można nanosić na szerokości nawet do 5 m, co w połączeniu z mediami długości do 50 m daje możliwość stworzenia wydruków naprawdę imponujących wymiarów.

Druk wielkoformatowy dzieli się na druk lateksowy, solwentowy, midsolwentowy, ekosolwentowy, pigmentowy i UV.

 

Druk cyfrowy – czy warto?

Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej informacje, nic dziwnego, że druk cyfrowy jest tak popularny. Wykorzystują go zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne do wielu projektów. Niewielkim kosztem można uzyskać wysokiej jakości produkty drukowane w bardzo krótkim czasie. Czy warto wybrać drukarnię oferującą druk cyfrowy? Tak, zwłaszcza jeśli zależy Państwu na ograniczonej liczbie kopii w niskiej cenie.

 

CYFROWO.COM.PL

Specjalnością naszej drukarni jest właśnie druk cyfrowy. Dzięki pasji, fachowej wiedzy oraz doświadczeniu dostarczamy druki zgodnie z Państwa wizją. Rozbudowany park maszynowy sprawia, że produkty spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów i mogą być stosowane także w niestandardowych zamówieniach. Oprócz wymienionych wyżej produktów poligraficznych oferujemy Państwu także np.:

 • plakaty,
 • etykiety samoprzylepne,
 • foldery reklamowe,
 • instrukcje obsługi,
 • kalendarze.

Materiały prezentujemy w atrakcyjnych cenach przedstawionych w wygodnym kalkulatorze na stronie internetowej drukarni. Wystarczy wybrać odpowiedni produkt z naszej oferty, uzupełnić personalizację zlecenia, wybrać nakład oraz tryb realizacji zamówienia (ekonomiczny, standardowy lub ekspresowy). Dla obliczenia kosztów większych zamówień czy zleceń niestandardowych zachęcamy do kontaktu z działem handlowym – wspólnie dobierzemy odpowiednie rozwiązania i uwzględnimy atrakcyjne zniżki.

 

FAQ

1. Druk cyfrowy – co to jest?

Opisywany druk cyfrowy charakteryzuje się tym, że obraz drukowy tworzony jest bezpośrednio w maszynie drukarskiej na podstawie pliku cyfrowego, a nie fizycznej formy drukowej.

2. Do jakich produktów wykorzystać można wydruk cyfrowy?

Druk cyfrowy można wykorzystać do każdego rodzaju produktów papierowych: od papeterii firmowej, po wydruki wielkoformatowe i inne materiały reklamowe.

3. Czym różni się druk offsetowy od druku cyfrowego?

Drukowanie cyfrowe nie wymaga stosowania form drukarskich i umożliwia cyfrową obróbkę plików, czyli pełne zarządzanie kolorem oraz personalizację. Realizacja zleceń jest szybka. Metoda świetnie sprawdza się przy niskich nakładach.

4. Jakie są zalety druku cyfrowego?

Krótki czas realizacji zlecenia, dobrej jakości druki, możliwość personalizacji odbitek i cyfrowej obróbki obrazu, a także niski koszt przy małych i średnich nakładach.


↵   Powrót do listy artykułów