Dostosowanie koloru - usługa dla wymagających.
W odpowiedzi na liczne zapytania wprowadziliśmy dodatkową usługę, która pomoże Państwu w uzyskaniu produktu jeszcze bardziej zbliżonego do oczekiwanego ideału.
W ostatnich latach coraz więcej drukarń wykonuje swoje prace w oparciu o zindywidualizowane profile kolorystyczne. Choć standardem światowym są profile Fogry, doświadczenie pokazuje, iż nie zawsze to one są stosowane. Efekt może być taki, że dwie identyczne prace, wydrukowane w 2 firmach, mogą nieznacznie różnić się między sobą. Jeżeli zatem drukowali państwo identyczną realizację w innej drukarni i zależy państwu na osiągnięciu dotychczasowej kolorystyki, a jednocześnie nie są państwo pewni jakie standardy stosowane były u dotychczasowgo wykonawcy, proponujemy dwie opcje do wyboru*.
Pierwsza - wystarczy że wyślą nam państwo dotychczasową pracę w wersji papierowej, a my dołożymy wszelkich starań, aby jak najbardziej się do niej zbliżyć. Jest to usługa całkowicie bezpłatna.
Druga - wykonamy wydruk próbny i wyślemy go do państwa kurierem w formie nieobrobionych arkuszy. Koszt takiej próby to proporcjonalny koszt 1 sztuki + koszt kuriera, czyli 19 zł netto. Po akceptacji próbki rozpoczynamy druk zasadniczy, a termin realizacji rozpoczyna swój bieg.
* opcje odnoszą się do druków wykonywanych metodą cyfrową, gdzie wartość zleconej pracy przekracza 100 zł netto.
Jak przygotować plik do druku?
Do druku prosimy przesyłać pliki w formacie PDF, JPG, TIF lub CDR. Przesłane do nas pliki są sprawdzane pod względem technicznym. Prosimy jednak o poprawne przygotowywanie projektów od strony merytorycznej, ponieważ ewentualne błędy np. ortograficzne nie będą podstawą do reklamacji.
Pliki prosimy przesyłać wyłącznie drogą elektroniczną. Nie przyjmujemy plików w formie kości USB, czy płyt CD.
Czas realizacji zleceń to z reguły 24-48 godziny, dlatego po złożeniu zlecenia jest ono od razu drukowane. Nie ma zatem możliwości wstrzymania prac po złożeniu zamówienia. Prosimy o przemyślane zakupy.
Respektowanie poniższych zasad jest konieczne do poprawnego wydruku zlecenia. Wiele błędów jesteśmy w stanie wyłapać i na czas poinformować Państwa o konieczności naniesienia poprawki. Niestety część z nich (np. tekst dodany w Adobe Acrobat Professional jako komentarz, a nie element drukowalny) jest niemożliwa do wychwycenia. Na każdym kroku staramy się pomagać naszym Klientom w przygotowaniu plików. Dlatego też w razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszym działem graficznym. W naszym wspólnym interesie jest drukowanie prac wolnych od błędów.
PDF
Czcionki zamienione na krzywe szczególnie, gdy używają Państwo mało popularnych fontów.
Zgodność min. PDF 1.4 (w przypadku niższych wersji jak 1.3 może dojść nie niepoprawnego zapisania przeźroczystości, cieni i przejść tonalnych).
Spady po 3 mm z każdej strony (tło projektu poszerzone o 3 mm w każdą stronę).
Rozdzielczość bitmap min. 350 dpi.
Model barw CMYK.
Brak osadzonych profili kolorystycznych ICC (zastosowanie profilu może powodować rozbieżności między tym, co Państwo widzicie na swoim monitorze, a tym jak praca wygląda w rzeczywistości. Zachęcamy do niestosowania profilów ICC). Jeżeli zastosowanie profilu jest bezwzględnie konieczne, zalecamy załączanie profilu Fogra39.
Projekt wyśrodkowany na stronie.
Nie stosowanie masek przezroczystości.
Odległość ważnych obiektów od linii cięcia min. 3 mm (katalogi klejne: 5 mm od linii cięcia; 10mm od grzbietu).
Minimalna grubość linii: 0,12 mm (w kontrze 0,3 mm).
Przeźroczystości, cienie i przejścia tonalne zamienione na bitmapy.
Katalogi i inne prace wielostronnicowe należy przesyłać strona po stronie, w 1 pliku (prosimy nie robić składek, gdyż utrudniają one sprawdzenie poprawności kolejności stron, a także uniemożliwiają sprawdzenie poprawności przygotowanych rozkładówek).
Brak kolorów dodatkowych np. Pantone.
Brak warstw. Podział projektu na kilka warstw może powodować błędy w druku. Szczegolnie dużym problemem jest ustawianie warstw, jako niewidoczne. Mimo, że są one ukryte w podglądzie PDFa, mogą pojawić się na wydruku.
Brak overprintów (częstym błędem jest zapisanie białego tekstu na ciemnym polu jako overprint. W związku z tym, że urządzenia nie drukują kolorem białym, kolor taki jest nie drukowany, choć w PDFie jest widoczny).
Brak elementów dodanych w programie innym niż ten, z którego pochodzi PDF (np. adres dodany w PDF Acrobat Professional, jako komentarz. Nie jest to element drukowalny i choć jest widoczny w PDFie, to nie znajduje się na warstwie przewidzianej do druku).
Brak przejść tonalnych niższych niż 5%. Aby uniknąć paskowania należy dodać szumy.
Ze względu na możliwości wystąpienia niewielkich przesunięć w trakcie druku i cięcia, należy unikać ramek wokół użytku, które mogą sprawiać wrażenie braku centryczności.
Kolory Państwa projektu na wydruku z drukarki biurkowej jak i na ekranie monitora ze względów technologicznych (brak kalibracji, prezentacja barw w modelu RGB, a nie CMYK) mogą odbiegać od produktu wydrukowanego na skalibrowanej maszynie produkcyjnej. Zachęcamy zatem, aby w celu sprawdzenia realnej kolorystki zamawiali Państwo wydruki próbne.
Dobrym zwyczajem jest numeracja strony w przypadku zamawiania prac wielostronnicowych (np. katalogów). Pozwala to naszemu grafikowi na dodatkową wyrywkową kontrolę, czy strony w pliku są poprawnie ułożone.
JPG lub TIF
Corel Draw
ul. Katowicka 182 41-500 Chorzów - Copyright © 2013.