Jak przygotować plik etykiet samoprzylepnych


↵   Podłoża do druku etykiet samoprzylepnych

 

 

Przesłane do nas pliki są sprawdzane pod względem technicznym. Prosimy jednak o poprawne przygotowywanie projektów od strony merytorycznej, ponieważ ewentualne błędy np. ortograficzne, nie będą podstawą do reklamacji.

Pliki prosimy przesyłać wyłącznie drogą elektroniczną. Nie przyjmujemy plików w formie kości USB, czy płyt CD.

Czas druku zleceń to z reguły 24-48 godziny, dlatego po złożeniu zlecenia jest ono z reguły od razu drukowane. Nie ma zatem możliwości wstrzymania prac po złożeniu zamówienia. Prosimy o przemyślane zakupy.

Respektowanie poniższych zasad jest konieczne do poprawnego wydruku zlecenia. Wiele błędów jesteśmy w stanie wyłapać i na czas poinformować Państwa o konieczności naniesienia poprawki. Niestety część z nich (np. tekst dodany w Adobe Acrobat Professional jako komentarz, a nie element drukowalny) jest niemożliwa do wychwycenia. Na każdym kroku staramy się pomagać naszym Klientom w przygotowaniu plików. Dlatego też w razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszym działem graficznym. W naszym wspólnym interesie jest drukowanie prac wolnych od błędów.

Bardzo zależy nam na Państwa zadowoleniu. Choć dokładamy wszelkich starań, aby wykonywane przez nas druki zawsze były zgodne ze europejskimi normami, może się zdarzyć, że Państwa dotychczasowa etykieta została z jakichś powodów wydrukowana w nieco innych kolorach, niż te które osiągniemy u nas. Przyczyną może być zastosowana technologia, użyty profil kolorystyczny, rodzaj podłoża, zastosowanie dodatkowych uszlachetnień, czy regularność konserwacji i kalibracji maszyny drukującej. Przyczyn może być oczywiście znacznie więcej. Jeżeli zależy Państwu na dokładnym odwzorowaniu koloru dotychczasowej realizacji, prosimy o przesłanie wydruków wzorcowych, do których się dostosujemy. Dostosowanie koloru nie zawsze możliwe jest w 100%, ale zrobimy wszystko aby osiągnąć jak największe podobieństwo. Bez otrzymanego wzorca nie gwarantujemy, że nasz wydruk będzie tożsamy z wydrukiem wykonanym w innej drukarni.

  • Pliki przyjmujemy w formacie PDF. Wyjątkiem są etykiety o kształcie prostokąta, które można przesyłać w postaci pliku JPG lub TIF - nasi graficy sami naniosą ścieżkę cięcia.

  • W pliku PDF oprócz grafiki przygotowanej w kolorach CMYK, należy na tej samej warstwie umieścić ścieżkę cięcia. Wykonać ją należy linią włosową w dowolnym kolorze Pantone (najlepiej w odcieniu kontrastującym z grafiką, tak aby łatwo można było wizualnie dokonać inspekcji). Ścieżka cięcia nie powinna zawierać ostrych narożników. Narożniki należy zaokrąglać. Promień zaokrąglenie powinien mieć min. 1,5 mm.

  • Tło pracy oraz wszystkie elementy przylegające do krawędzi etykiety należy wyprowadzić na spad. Spad należy ustawić na 1,5mm.

  • Rozdzielczość bitmap min. 350 dpi.

  • Czcionki zamienione na krzywe (na tzw. kształt).

  • Zgodność min. PDF 1.4 (w przypadku niższych wersji jak 1.3 może dojść nie niepoprawnego zapisania przeźroczystości, cieni i przejść tonalnych).

  • Model barw CMYK.

  • Brak osadzonych profili kolorystycznych ICC (zastosowanie profilu może powodować rozbieżności między tym, co Państwo widzicie na swoim monitorze, a tym jak praca wygląda w rzeczywistości. Zachęcamy do niestosowania profilów ICC). Jeżeli zastosowanie profilu jest bezwzględnie konieczne, zalecamy załączanie profilu Fogra39.

  • Projekt wyśrodkowany na stronie.

  • Brak masek przezroczystości.

  • Ważne elementy projektu (np. teksty) odsunięte o min. 2mm od krawędzi cięcia.

  • Minimalna grubość linii: 0,12 mm (w kontrze 0,3 mm).

  • Przeźroczystości, cienie i przejścia tonalne zamienione na bitmapy.

  • Brak kolorów dodatkowych np. Pantone. W przypadku wystąpienia kolorów dodatkowych, zostaną one automatycznie zamienione na CMYK.

  • Brak warstw. Podział projektu na kilka warstw może powodować błędy w druku. Szczegolnie dużym problemem jest ustawianie warstw, jako niewidoczne. Mimo, że są one ukryte w podglądzie PDFa, mogą pojawić się na wydruku. Wyjątkiem jest zastosowanie warstwy CIĘCIE, na którą możemy nanieść ścieżkę nacinania etykiety.

  • Brak overprintów (częstym błędem jest zapisanie białego tekstu na ciemnym polu jako overprint. W związku z tym, że urządzenia nie drukują kolorem białym, kolor taki jest nie drukowany, choć w PDFie jest widoczny).

  • Brak elementów dodanych w programie innym niż ten, z którego pochodzi PDF (np. adres dodany w PDF Acrobat Professional, jako komentarz. Nie jest to element drukowalny i choć jest widoczny w PDFie, to nie znajduje się na warstwie przewidzianej do druku).

  • Brak przejść tonalnych niższych niż 5%. Aby uniknąć paskowania należy dodać szumy.

  • Ze względu na możliwości wystąpienia niewielkich przesunięć w trakcie druku i cięcia, należy unikać ramek wokół użytku, które mogą sprawiać wrażenie braku centryczności.

  • kody kreskowe powinny być przygotowane jako elementy wektorowe w kolorze 100%K (100% czerni). W innych przypadkach może pojawić się problem z czytelnością kodów przez skanery.

  • Kolory Państwa projektu na wydruku z drukarki biurkowej jak i na ekranie monitora ze względów technologicznych (brak kalibracji, prezentacja na monitorze barw w modelu RGB, a nie CMYK) mogą odbiegać od produktu wydrukowanego na skalibrowanej maszynie produkcyjnej. Zachęcamy zatem, aby w celu sprawdzenia realnej kolorystki zamawiali Państwo wydruki próbne lub wysyłali proofy, do których będziemy się dostosowywać.

 

 

Jak przygotować plik