Temat:


Zalety druku cyfrowego

Data ostatniej modyfikacji: 18.05.2023 r.

Zalety druku cyfrowego

 

Jeszcze kilka lat temu druk cyfrowy swoją jakością ustępował materiałom wydrukowanym techniką offsetową. Twierdzenie takie dziś jest już dawno nieaktualne. Nowoczesne cyfrowe prasy drukujące pozwalają na uzyskanie najwyższej jakości koloru i obrazu w druku cyfrowym arkuszowym, ale także w takich technologiach, jak cyfrowy druk rolowy etykiet czy cyfrowy druk wielkoformatowy. Jeśli więc kwestia jakości nie stanowi już dla nas ograniczenia, możemy bez przeszkód korzystać z cech druku cyfrowego nieosiągalnych w druku offsetowym.

 

Druk niskich nakładów

Podstawową zaletą druku cyfrowego jest możliwość druku małych nakładów. Katalogi w ilości 100 sztuk? Dla naszej drukarni cyfrowej to żaden problem! A może pierwszą stronę każdego z tych 100 katalogów chcesz spersonalizować specjalnie dla każdego ze swoich kluczowych klientów? To również jest wykonalne w technologii cyfrowej i w żadnym przypadku nie wpłynie na obniżenie jakości druku! Najchętniej zamawianymi drukami w niskim nakładzie są: instrukcje obsługi, foldery reklamowe, książki, broszury reklamowe, katalogi szyte, katalogi klejone, katalogi spiralowane, ulotki reklamowe oraz naklejki podłogowe, naklejki magnetyczne i etykiety produktowe.

 

Uszlachetnienia druku. Cyfrowa metalizacja, czyli srebrzenie wybiórcze i złocenie wybiórcze

Pozostając przy temacie personalizacji to na pewno certyfikaty, dyplomy, czy zaproszenia personalizowane od razu wywrą dobre wrażenie na osobie, której taki druk wręczamy. Wie ona, że druk ten powstał specjalnie dla niej, co na pewno wpłynie pozytywnie na wizerunek firmy. Ponadto możemy użyć dodatkowych uszlachetnień dla podniesienia prestiżu. Wydruki możemy pokryć folią błyszczącą, matową, lub soft touch. Dodatkowo przy folii soft touch możemy zastosować wybiórczą metalizację, czyli cyfrowe złocenie wybiorcze lub srebrzenie wybiórcze. Uszlachetnienie to może podkreślić unikalność danego wydruku.

 

Druk cyfrowy a ekologia

Inną istotną cechą druku cyfrowego jest możliwość wykonania wydruku praktycznie natychmiast z pominięciem przygotowalni (czyli przygotowania tzw. płyt CTP - po 4 na każdą stronę arkusza). Jest to ogromna oszczędność czasu, ale przede wszystkim środowiska. Niemal zerowa ilość odpadów i brak substancji chemicznych używanych na etapie przygotowalni, czyni druk cyfrowy znacznie bardziej ekologiczną technologią. Wystarczy, że klient dostarczy drukarni plik w wersji cyfrowej, z prawidłowo przygotowanym projektem do druku, a już kilka minut później możemy zobaczyć pierwsze arkusze drukarskie. Nie ma również problemu, aby po wydruku tego pierwszego arkusza zatrzymać produkcję i wprowadzić potrzebne korekty. Pozwala to na bardzo wierne oddanie projektu cyfrowego w formie drukowanej, czy nawet daje szansę przedstawienia klientowi wydruku próbnego, który jest całkowicie reprezentatywny dla całego później drukowanego nakładu.

 

Wysoka jakość druku

Druk cyfrowy jest intensywny, nasycony i dobrze oddaje nawet drobne szczegóły projektu. Druk cyfrowy dobrze sprawdzi się więc jeśli potrzebne są krótki serie wysokiej jakości wydruków, a klient nie potrzebuje wysokonakładowych materiałów lub też nie ma miejsca na składowanie i magazynowanie tysięcy katalogów. Reasumując, druk cyfrowy spełnia najwyższe normy jakościowe i zalecane jest jego stosowanie przy nakładach, których druk w technologii offsetowej byłby całkowicie nieuzasadniony ekonomicznie i narażał klienta na niepotrzebne wydatki.

 

Wady druku cyfrowego

Właściwie jedyną wadą druku cyfrowego jest jego wysoki koszt. Przy dużych nakładach druk cyfrowy jest wyraźnie mniej opłacalny niż druk offsetowy czy solwentowy. Jest to jednak wada, która w wielu przypadkach nie ma żadnego znaczenia, ponieważ większość firm szuka dla siebie właśnie rozwiązań niskonakładowych (do około 500 szt.) i średnionakładowych (do około 2000 szt.), nie chcą drukować setek tysięcy katalogów czy ulotek.

 

Zastosowanie druku cyfrowego

Druk cyfrowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Może być wykorzystany do produkcji prostych materiałów poligraficznych typu wizytówki, ulotki, plakaty, papier firmowy, bilety, zaproszenia, etykiety czy dyplomy oraz wydawnictw bardziej złożonych i obszernych typu katalogi, książki, broszury czy foldery. Pozwala na druk na wielu dostępnych podłożach w dużym przedziale gramatur. Daje możliwość wydruku nawet jednego egzemplarza próbnego bez dodatkowych kosztów.

 

Rodzaje druku cyfrowego

a) Druk cyfrowy arkuszowy można podzielić na następujące metody druku:  

 • elektrofotografia (druk laserowy)
  Wywodzi się z techniki stosowanej w kserokopiarkach i powstała w 1938 roku. W bardzo dużym skrócie polega na tym, że proszek barwiący (toner) zmieszany ze sproszkowanym ferromagnetykiem (zazwyczaj żelazem), zwanym nośnikiem (developer), jest zbliżany do powierzchni cylindra i przykleja się do niego w miejscach naświetlonych przez laser . Następnie proszek barwiący przenoszony jest na zadrukowywane podłoże i utrwalany termicznie.
 • jonografia (elektrografia)
  Zasada druku w jonografii jest podobna do metody elektrofotograficznej, z tą różnicą, że ładunek elektrostatyczny cylindra zmieniany jest za pomocą strumienia jonów.
 • magnetografia
  W magnetografii bądź ferromagnetografii obraz tworzony jest dzięki siatce obwodów elektrycznych, które znajdują się na cylindrze. Wytwarzają one pola magnetyczne. Toner w zróżnicowany sposób przywiera do powierzchni warstwy, odpowiednio do zmian jej namagnesowania, tworząc obraz proszkowy, który jest następnie przenoszony na zadrukowywane podłoże.
 • elkografia
  Idea elkografii narodziła się w 1984 roku. Użyto wtedy koloidów żywicy syntetycznej, aby zainicjować elektrochemiczną kondensację między elektrodami, aby utworzyć obraz. Tusz elkograficzny wykorzystuje zasadę krzepnięcia żywicy elektrochemicznej i druk oparty jest na zasadzie elektrokoagulacji.
 • termografia
  Termografia to sposób drukowania, w których obraz na podłożu powstaje przy działaniu ciepła bezpośrednio na podłoże lub na środek barwiący, znajdujący się na nośniku pośrednim. Najczęściej tą technologię można zaobserwować w niemal każdym sklepie przy wydtuku paragonu lub potwierdzenia z terminala płatniczego.
 • ink-jet
  To drukowanie natryskowe na tzw. plujkach. Drukarki wyposażone są w dysze, które natryskują ciekły toner strumieniowo bądź kroplami. Technologia ta również jest dość powszechna ze względu na fakt, że używa się jej m.in. w zwykłych, biurkowych drukarkach domowych. Niemniej warto tu zwrócić uwagę, że technologia ta to nie tylko małe drukarki biurowe. Technologię inkjetową wykorzystuje się również w potężnych urządzeniach przemysłowych, drukujących z bardzo dużymi prędkościami i nierzadko w bardzo dużych formatach. Wielu znawców branży poligraficznej uważa, że ink-jet jest przyszłością druku. Nie wymaga przygotowali, dobrze oddaje kolory i potrafi osiągać bardzo duże prędkości druku. Ma oczywiście również wady, które póki co czynią tą technologię nieco mniej popularną wśród chociażby polskich drukarń. Pierwszą wadą jest cena urządzenia. Bardzo często są to miliony złotych. Koszt wszelkich części i farby również jest bardzo wysoki. No i na koniec pozostaje jeszcze jedna wada, choć ona akurat powoli zostaje eliminowana przez pędzący postęp technologiczny. Mianowicie chodzi tu o rozdzielczość druku. Rozdzielczość to w skrócie ilość kropelek liczonych na cal. Ilość ta zależy od ilości dysz w głowicy drukującej. Dysze natomiast to mikrootwory, przez które wystrzeliwana jest farba. Przez długi czas technologia nie była w stanie zaproponować rozdzielczości wyższej niż 600 dpi. Teraz powoli się to zmienia i najnowsze maszyny potrafią osiągnąć bardzo zadowalające rezultaty.

 

b) Druk cyfrowy na maszynach wielkoformatowych można podzielić ze względu na rodzaj użytego atramentu na:

 • lateksowy
  Druk lateksowy wykonywany jest barwnikami na bazie wody, bez użycia rozpuszczalników.
 • solwentowy
  Druk solwentowy wykonany jest barwnikami rozpuszczonymi w cykloheksanolu. Jest odporny na warunki atmosferyczne, ale cykloheksanol jest toksyczny i ma działanie drażniące.
 • mildsolwentowy
  Druk midsolwentowy charakteryzuje się obniżoną zawartością rozpuszczalników w porównaniu do druku solwentowego.
 • ekosolwentowy
  Druk ekosolwentowy wykonywany jest atramentami opartymi między innymi o kwas mlekowy. Jest mniej szkodliwy od druku solwentowego, ale też mniej odporny na warunki atmosferyczne.
 • pigmentowy
  Druk pigmentowy wykonany jest atramentami pigmentowymi na bazie wody i glikolu etylowego. Jest mało odporny na warunki atmosferyczne, ale za to charakteryzuje się bardzo często wysoką rozdzielczością druku.
 • UV
  Druk UV wykonuje się tuszami, które utwardzane są promieniami UV. Zaletą maszyn UV jest możliwość druki kolorem białym czy też lakierem bezbarwnym.

Warto nadmienić, że druk wielkoformatowy to prawie zawsze druk oparty o technologię ink-jet, czyli technologię gdzie farba wystrzeliwana jest przez głowicę, która to składa się z tysięcy mikrootworów nazywanych dyszami. W druku wielkoformatowym głowica jest z reguły jedna (czasem kilka) i w odróżnieniu od ink-jetu arkuszowego porusza się nad podłożem w tzw. karetce. 

 

FAQ:

1. Czy druk cyfrowy jest lepszy niż offsetowy?

Druk cyfrowy od lat powoli wypiera tradycyjny druk z zastosowaniem blach CTP (tzw. druk offsetowy). Druk offsetowy jest nadal opłacalny przy nakładach większych niż 2000 szt. Dostrzegalny jest jednak stały spadek nakładów zamawianych prac. Wraz z tą tendencją coraz popularniejszy staje się druk cyfrowy. Daje on możliwość produkcji dosłownie 1 sztuki lub wykonania wydruku personalizowanego (gdzie na przykład na okładce każdego katalogu będzie inne nazwisko adresata oferty marketingowej). To wszystko, w połączeniu z doskonałą jakością odwzorowania obrazu, pozwala przypuszczać, że przyszłością rynku poligraficznego jest właśnie druk cyfrowy.

2. Jakie są zalety druku cyfrowego?

Podstawową zaletą druku cyfrowego jest szybkość realizacji i brak potrzeby wykonywania jakichkolwiek form drukarskich. Przy braku kosztów przygotowalni możliwa jest produkcja materiału w nakładzie dosłownie jednej sztuki.

3. Czy mogę wydrukować jedną ulotkę?

Druk cyfrowy daje możliwość produkcji materiałów poligraficznych już od jednej sztuki.

4. Jak zamówić druk personalizowany?

Aby wydrukować personalizowaną pracę, należy wysłać specjalnie przygotowane pliki do drukarni cyfrowej, posiadającej oprogramowanie umożliwiające wydruk seryjny. Pierwszy z plików powinien zawierać niezmienną część grafiki z pustym miejscem, w którym umieszczone będą personalizowane dane. Taki plik należy zapisać zgodnie ze standardowymi wytycznymi drukarni, czyli najczęściej w formacie PDF. Drugi plik powinien zawierać listę np. nazwisk adresatów. Plik taki najlepiej zapisać w arkuszu kalkulacyjnym (np. LibreOffice Calc). Choć może się to wydawać skomplikowane, z pewnością pracownik drukarni pomoże, a nawet wykona sporą część pracy za klienta.


↵   Powrót do listy artykułów