Ulotka wyborcza

Temat:


Ulotka wyborcza – jak zrobić ją dobrze i gdzie wydrukować?

Data ostatniej modyfikacji: 18.05.2023 r.

Ulotka wyborcza

Od samorządowych, przez parlamentarne, aż po prezydenckie – sukces w wyborach zawsze jest wynikową kampanii. Jej powodzenie w ogromnej mierze zależy od dobrze dobranych narzędzi oraz przemyślanych kreacji. Jak zaprojektować tak uniwersalny materiał wyborczy, jakim jest ulotka? Co powinna zawierać ulotka wyborcza na radnego gminy czy burmistrza? Gdzie zlecić druk materiałów i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

 

Co powinna zawierać ulotka wyborcza?

Każda ulotka wyborcza – radnego gminy, burmistrza, posła, senatora – odgrywa taką samą rolę. Jej zadaniem jest przedstawić pomysły kandydata, program, cele i korzyści dla wyborców. Przybliżyć jego osobę i zachęcić do oddania głosu, ułatwiając to poprzez podanie informacji o numerze listy, pozycji na liście czy okręgu. W ramach całej kampanii wyborczej warto zaprojektować kilka ulotek, spójnych, lecz jednocześnie dostosowanych do różnego profilu odbiorców, np. rodziców i seniorów.

 

Najważniejsze punkty programu i hasła wyborcze

Choć ulotkę wyborczą dominuje zwykle fotografia i prezentacja kandydata, to projekt warto zacząć od przemyślenia i zredagowania jej najważniejszej części – czyli skrótu programu, postulatów, celów, deklaracji. Wyborca musi poznać korzyści, jakie zyska, gdy odda swój cenny głos na danego kandydata. I to właśnie na to, co – kolokwialnie – wyborca będzie z tego mieć, warto zwrócić szczególną uwagę. Bo nowe boisko sportowe to zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci, wymiana nawierzchni ulicy – bezpieczeństwo i komfort kierowcy, bezpłatna komunikacja miejska – zupełnie nowe możliwości spędzania czasu i dodatkowe pieniądze, czyli poprawa jakości życia.

Program powinno podsumować krótkie, celne hasło wyborcze, które zarazem scharakteryzuje kandydata i wyeksponuje wartości, którymi się on kieruje.

 

Prezentacja kandydata, czyli fotografia i biogram

Zdjęcie kandydata zajmuje zwykle sporą część frontu ulotki. I jest nadzwyczaj ważne: dzięki niemu kandydat staje się dla wyborcy kimś bliższym, znajomym. Na fotografii trzeba się umiejętnie zaprezentować, przyjąć odpowiednią postawę ciała, z której bije pewność siebie, profesjonalizm, i delikatnie uśmiechnąć. 

Przygotowanie portretów najlepiej powierzyć specjaliście – zrealizować z fotografem sesję zdjęciową. Obok zdjęcia powinno pojawić się imię i nazwisko kandydata, a także numer na liście i numer listy oraz stanowisko, na jakie ta osoba kandyduje.

Warto też pomyśleć o tle fotografii. Przykładowo ulotka wyborcza kandydata na radnego może zawierać zdjęcie na tle obiektu czy miejsca charakterystycznego dla regionu, eksponując jego pochodzenie i przynależność społeczną. Innym kontekstem jest działanie i praca na rzecz społeczności, które pokazują, że kandydat jest aktywny, a nie bierny. Natomiast jeśli na fotografii znajdują się inne osoby, trzeba uzyskać ich zgodę na publikację zdjęcia na ulotce wyborczej.

Drugim równie istotnym elementem prezentacji jest zwięzły biogram, w którym kandydat wskazuje m.in. wykształcenie, wiek, dotychczasowe osiągnięcia i podejmowane dla społeczności działania. By skrócić dystans, stać się bardziej znajomym i wzbudzić sympatię, warto też pokrótce podzielić się z wyborcami pasjami czy zainteresowaniami lub ważnymi wydarzeniami z życia osobistego.

 

Związek z regionem: ulotka wyborcza kandydata na radnego, burmistrza

Ulotka na wybory lokalne, samorządowe powinna jeszcze wyeksponować związki kandydata z danym regionem i lokalną społecznością. Jeśli zatem kandydat już wcześniej piastował urząd, powinien w skrócie przypomnieć osiągnięcia i korzyści, jakie przyniosły one wyborcom. Startując pierwszy raz, może wspomnieć o zaangażowaniu w życie kulturalne czy biznesowe danej miejscowości. Warto również nawiązać do swojego pochodzenia, ukończonej szkoły czy pracy w danym miejscu.

Dzisiaj mocno liczy się też otwartość i gotowość do dyskusji. Dlatego ulotka powinna zawierać dane kontaktowe kandydata – adres strony www i adres profilu w mediach społecznościowych czy e-mail bądź nawet numer telefonu.

 

Jak zrobić dobrą ulotkę wyborczą?

Mając przygotowany plan treści ulotki i potrzebne do niej materiały: fotografie i hasła wyborcze, pora ją zredagować i zaprojektować. Zadanie warto powierzyć specjaliście, ale mając pewne doświadczenie i wyczucie, można też skorzystać z kreatorów ulotek lub innych ogólnodostępnych programów. Na co zwrócić uwagę?

  • Treść ulotki i jej formatowanie. Czytelna ulotka zawiera maksymalnie do 400 słów. Tekst powinien być prosty, zwięzły i dynamiczny. To krótkie zdania, unikanie strony biernej, specjalistycznego języka i wyszukanych zwrotów. Dla zwiększenia czytelności sprawdzą się listy czy wypunktowania, a najważniejsze informacje warto podkreślić w postaci pogrubień fragmentów tekstu. Najlepiej wybrać prostą czcionkę bez ozdobników.

  • Format ulotki wyborczej. Należy go dostosować do przygotowanej treści i pozostałych materiałów, czyli objętości ulotki. Jeśli jest duża, warto opracować ulotki składane, przykładowo na trzy lub cztery części, czyli w tzw. harmonijkę. To pozwoli podzielić i sformatować tekst, ułatwi jego czytanie. Przy tym zapewni przestrzeń do wykorzystania elementów graficznych jak symbole czy piktogramy i logotypy, bez wrażenia przytłoczenia i chaosu.

  • Oprawa graficzna ulotki na wybory. Najlepiej sprawdza się bardzo jasne (białe, kremowe) lub bardzo ciemne tło, kontrastujące odpowiednio z czarnym lub białym tekstem. Kandydaci zwykle operują kolorystyką związaną z danym ugrupowaniem, identyfikacją przygotowaną przez sztaby wyborcze bądź wiążą ją z danym regionem. W ramach tła można też zastosować rozjaśnione zdjęcie jakiegoś obiektu lub okolicy. Dłuższą, sformatowaną treść świetnie uzupełniają infografiki i piktogramy, które obrazują poruszaną tematykę.

 

Gdzie wydrukować ulotki wyborcze?

Druk ulotek wyborczych najlepiej powierzyć drukarni cyfrowej. Zapraszamy do współpracy z CYFROWO.COM.PL. Zamówienie złożą Państwo online, a my dostarczymy je na wskazany adres. Drukujemy ulotki we wszelkich popularnych formatach i na różnych rodzajach papieru, w tym na papierze ekologicznym. Jeżeli zależy Państwu na efekcie premium, proponujemy uszlachetnienia, m.in. metalizację (złocenie i srebrzenie elementów projektu) i powleczenie folią SoftTouch. Oferujemy bezpłatną pomoc naszego działu graficznego. Realizujemy również inne projekty, np. banery czy gadżety wyborcze (m.in. magnesy, naklejki, kalendarze).

 

FAQ

  • Jakie zdjęcia powinna zawierać ulotka wyborcza na burmistrza?

Poza profesjonalnym portretem kandydata na burmistrza w ulotce warto wykorzystać fotografie kontekstowe, które ukazują przyszłego włodarza na tle atrakcji czy znanych miejsc w regionie bądź podczas pracy na rzecz lokalnej społeczności.

  • Co powinna zawierać ulotka wyborcza do rady gminy?

Ulotka kandydata na radnego powinna zawierać skrót programu, postulaty czy cele i wynikające z nich dla wyborców korzyści, a także prezentację przyszłego radnego ze szczególnym uwzględnieniem jego związku z danym regionem.

  • Ulotka wyborcza – jak zrobić ją dobrze?

Ulotka wyborcza powinna być czytelna: zawierać do 400 słów treści w formie dobrze uporządkowanego, sformatowanego tekstu z wypunktowaniami i pogrubieniami. Jej front zwykle dominuje zdjęcie kandydata, imię i nazwisko, numer na liście wyborczej i hasło wyborcze, które powinno celnie uchwycić postulowane deklaracje i wartości.


↵   Powrót do listy artykułów