Temat:


Potrzebuję 100 naklejek - czy muszę płacić za wykrojnik?

Data ostatniej modyfikacji: 18.05.2023 r.

Potrzebuję 100 naklejek - czy muszę płacić za wykrojnik?

Rozpoczynając własną działalność produkcyjną lub wytwarzając asortyment niszowy w niewielkich nakładach sztuk nie zawsze potrzebne są etykiety i naklejki zamawiane w tysiącach egzemplarzy. Częso są to ilości rzeędu 100 czy 200 sztuk a nieżadko nawet mniejsze. Bezsprzecznie własnie wtedy opłacalne jest skorzystanie z ploterowej technologi produkcyjnej, gdzie najklejki mogą być nacinane w dowolne kształty bez wykonywania drogiego wykrojnika.

 

Co to jest wykrojnik?

Wykrojnik poligraficzny to narządzie stosowane do wycinania określonego kształtu z arkusza drukarskiego. To obrys wykonany z noży tnących i bigujących. Po zamontowaniu do odpowiedniej maszyny (tzw. maszyny sztancującej), wykrojnik uderza w podkładane, wydrukowane arkusze. W rezultacie otrzymujemy użytek o określonym kształcie, z odciśniętymi bigami (wgnieceniami ułatwiającymi zginanie). Służy do masowego wykrawania produktów o skomplikowanych kształtach. Również przy produkcji etykiet samoprzylepnych, które nie są po prostu prostokątami, możemy użyć wykrojnika. W przypadku etykiet wykonuje się nieco inaczej, niż w przypadku wykrojników do sztancowania arkuszy. Etykiety drukuje się z reguły na przemysłowych urządzeniach rolowych. Zadrukowana wstęga materiału samoprzylepnego od początku do końca jest w postaci materiału zwiniętego w rolkę. Aby kształt naklejki mógł zostać wycięty, stosuje się specjalne metalowe arkusze blachy, odpowiednio obrobione tak, aby posiadały specjalne noże wystające ponad powierzchnię blachy na niecały milimetr. Takie arkusze blachy montuje się na specjalnym cylindrze. Poprzez skoordynowanie obrotu cylindra wycinającego z walkami drukowymi, kształt idealnie zostaje wykrawany w miejscu, które przewidziane zostało na projekcie. Wykrawanie jest tak precyzyjne, a wykrojnik tak dokładnie przygotowany, że materiał samoprzylepny nacięty jest na wylot, a podkład, na którym jest naklejony, pozostaje nienaruszony. 

 

Czy wykrojnik jest zawsze konieczny przy produkcji etykiet?

Wykrojniki produkowane są przez wyspecjalizowane firmy, którym drukarnie zlecają taką produkcję. Ich koszt jest stały niezależnie od tego jaki nakład docelowo jest takim wykrojnikiem sztancowany. Jeśli więc produkujemy zaledwie 100 sztuk etykiet, to koszt takiego wykrojnika (zazwyczaj kilkaset złotych) jest całkowicie nieopłacalny. Dlatego nasza drukarnia CYFROWO.COM.PL, oprócz maszyny wykrawającej za pomocą wykrojnika, posiada specjalne plotery tnące zarówno do nacinania naklejek drukowanych na arkuszach jak i do naklejek drukowanych na roli. Takie plotery nazywane są czasami wykrojnikami cyfrowymi, ponieważ oprócz cyfrowej ścieżki cięcia nie potrzebują niemal nic więcej.

 

Wycinanie naklejek po obrysie

Zastosowanie wykrojników cyfrowych pozwala na produkcję naklejek o dowolnych kształtach bez konieczności wykonywania wykrojnika. Dzięki czemu tak elastycznej linii produkcyjnej jesteśmy w stanie zaproponować tak korzystne ceny oraz krótki termin realizacji. Wystarczy przygotować nam linię cięcia w pliku projektowym, a możliwy będzie druk w terminie 2 dni, bez czekania na wyprodukowanie wykrojnika. Jeżeli natomiast nakład jest bardzo duży, a czasu na realizację jest więcej, nasza firma wykona wykrojnik. O to jednak czy wykrojnik powstanie czy też nie, nie muszą się Państwo martwić. To nasza drukarnia ustali właściwy tok produkcji. Jeżeli uznamy, że wykrojnik będzie bardziej korzystnym dla Państwa rozwiązaniem, zamówimy go. Cały koszt jego produkcji weźmiemy na siebie!

Naklejki nacinane ploterowo nie różnią się jakością od tych sztancowanych wykrojnikiem. Dla końcowego wyglądu nie ma znaczenia technologia nacinana. Obie te techniki, przy prawidłowym ustawieniu maszyn obsługiwanych przez doświadczonych operatorów, dają na końcu ten sam efekt. Dlatego zamówienie małych ilości etykiet nacinanych po obrysie nie jest żadnym problemem i nie wiąże się konieczności płacenia z wykrojnik.  

 

Etykiety produktowe – rodzaje

Technologią ploterową możemy nacinać etykiety wydrukowane u nas w różnych technologiach. Najczęściej etykiety produktowe drukowane są w technologii rolowej. Niemniej mniejsze zlecenia lub naklejki, które muszą być odporne na długotrwałe warunki atmosferyczne, możemy wydrukować technologią ekosolwentową. Takie naklejki solwentowe, w odróżnieniu od etykiet rolowych, dostarczane są w postaci naciętej po obrysie i pociętej na arkusze zbiorcze. Co więcej, naklejki solwentowe mogą występować w postaci naklejek wielkoformatowych i osiągać znacznie większe rozmiary - nawet 100 x 250 cm!

Najczęściej wybieranymi etykiety są jednak te drukowane właśnie technologią rolową. Można je zamówić na wszystkich rodzajach oferowanych przez nas podłoży samoprzylepnych. Są nimi papier samoprzylepny oraz różnego rodzaju folie - matowe i błyszczące, z klejem standardowym, odlepnym i mocnym, białe, srebrne, a nawet tak nietypowe jak plombowe czy holograficzne (pełny opis dostępnych podłoży do druku rolowego znajdą Państwo tutaj). Dzięki pełnemu dopasowaniu etykiet jeśli chodzi o nadruk, podłoże i kształt, zastosowanie naszych etykiet jest bardzo szerokie. Mogą być one wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, chemicznym, spożywczym, czy w transporcie i logistyce. Nasi specjaliści ds. obsługi klienta służą fachową pomocą i chętnie bezpłatnie pomogą w dopasowaniu produktu do Państwa potrzeb.

 

FAQ:

1. Co to jest wykrojnik?
Wykrojnik to specjalne narzędzie do wycinania dowolnych kształtów z folii samoprzylepnej lub papieru. Dzięki zastosowaniu wykrojnika można sprawić, że nasza ulotka nie będzie zwykłym prostokątem, a przyjmie np. kształt serca. Wykrojnik wykonuje się najczęściej w 2 wariantach - w postaci płaskiej deski z osadzonymi w niej nożami lub w postaci elastycznej blachy wypalonej laserowo. Pierwszy wariant używany jest głównie do produkcji elementów z papieru, a drugi do produkcji naklejek.

2. Co to znaczy, że naklejki są ploterowo cięte po obrysie?
Naklejki można wycinać na 2 sposoby - tnąc je na prostokąty za pomocą gilotyny lub nacinając po obrysie tylko wierzchnią część materiału samoprzylepnego, a podkład zostawiając nienaruszony. Ten drugi sposób jest popularniejszy, ponieważ pozwala osiągać dowolne kształty naklejek (a nie tylko prostokąty). Cięcie po obrysie również można wykonać na 2 sposoby - za pomocą wykrojnika lub poprzez ploterowe wycięcie kształtu specjalną głowicą wyposażoną w mikroskopijny nożyk. Ten drugi sposób idealnie sprawdza się przy cięciu małych nakładów, gdzie koszt wykrojnika mógłby przewyższyć koszt samego druku. Aby wykonać cięcie ploterowe po obrysie, wystarczy wgrać do plotera ścieżkę cięcia. Ploter poruszając się zgodnie z wyznaczoną ścieżką, natnie wierzchnią warstwę, tworząc dowolny kształt. Poprzez pozostawienie podkładu w stanie nienaruszonym, etykietę możemy łatwo odkleić odginając dłonią lekko podkład. 

3. Jaka jest minimalna ilość naklejek, jaką można zamówić?
Dzięki zastosowaniu specjalnego plotera nożykowego do cięcia etykiet po obrysie, nie stosujemy ograniczeń jeżeli chodzi o minimalną ilość zamówionych naklejek. Jedynym ograniczeniem są potrzeby klienta. Nie stosujemy również opłat za wykonanie wykrojnika lub polimerów.


↵   Powrót do listy artykułów