Temat:
Data ostatniej modyfikacji: 19.05.2023 r.
Druk cyfrowy zyskuje na popularności każdego dnia ze względu na swoją precyzyjność i innowacyjność. Niemniej jednak nie miałby on sensu bytu, gdyby nie odpowiednie programy graficzne do projektowania ulotek, broszur katalogów czy innych wyrobów poligraficznych. Na rynku dostępne są różne rodzaje pakietów, które warto dopasować pod swoje zaplecze finansowe, doświadczenie oraz indywidualne potrzeby. O jakich programach mowa? Odpowiadamy.
W internecie można znaleźć szeroką gamę pakietów, które przeznaczone są do tworzenia ulotek, katalogów bądź też plakatów. Zapewne trudno jest przetestować samodzielnie całą tę listę w kilka dni, dlatego też przedstawiamy najlepiej oceniane programy, które używane są przez grafików DTP w całej Polsce oraz na świecie.
Pierwszy program do projektowania broszur, ulotek czy plakatów to Adobe inDesign. Jest on najpopularniejszym narzędziem, które rozpowszechnione zostało na światową skalę. Nic dziwnego – pakiet oferuje wiele opcji, które sprawiają, że praca staje się przyjemniejsza i daje niesamowite rezultaty. Adobe inDesign umożliwia użytkownikom efektywną współpracę, ponieważ nader łatwo można wprowadzić zmiany do pliku oraz gromadzić opinie i modyfikacje za pomocą plików PDF. Jednakże to nie koniec jego funkcji. Program do tworzenia ulotek reklamowych, katalogów szytych, etykiet samoprzylepnych i innych materiałów pozwala na udostępnianie zasobów, czcionek i grafik między posiadaczami pakietu. Wspomniane czcionki i ilustracje zaś dostępne są w usłudze Adobe Stock. Jest to dokładnie przemyślana konfiguracja, która dodatkowo usprawnia cały proces tworzenia.
Drugim liderem rynku jest pakiet CorelDRAW. Jest to alternatywa dla Adobe inDesign, szczególnie wówczas, gdy dysponujemy nieco niższym budżetem. Pierwotnie aplikacja dedykowana była początkującym grafikom, niemniej jednak internauci odradzają zaczynania z nim swojej przygody ze względu na rozwój firmy, który przeniósł funkcjonowanie CorelDRAW na wyższy poziom. Jego głównym powołaniem jest grafika wektorowa, czyli taka, która opiera się na opisaniu obrazu za pomocą figur geometrycznych. Jest to zatem potężny program do rysowania projektów, który świetnie nadaje się do tworzenia plików poligraficznych. Należy jednak pamiętać, że jeżeli nie mieliśmy wcześniej do czynienia z podobnym narzędziem, będziemy musieli poświęcić trochę czasu na opanowanie mechanizmu działania jego akcesoriów do rysowania.
Wyżej wymienione narzędzia dedykowane są głównie osobom, które posiadają staż w gałęzi graficznej. Wynika to z faktu, iż są to programy nieco bardziej skomplikowane w obsłudze, a ponadto ich nabycie wymaga zaplecza finansowego. Jednakże bardziej ciekawscy na pewno doszukają się tutoriali w internecie, które pomogą opanować opcje obecne w tych pakietach. Zakup Adobe inDesign oraz CorelDRAW może okazać dobrą inwestycją – zwłaszcza jeżeli zależy nam na projektowaniu bardziej zaawansowanych plików, takich jak katalogi czy broszury.
Czy w internecie możemy znaleźć dobry i darmowy kreator ulotek bądź bardziej skomplikowanych plików? Naszym zdaniem tak, ale jest to propozycja kierowana dla osób mniej wymagających, którzy nie są obyci w tej gałęzi projektowania. Fundamentalnym problemem jest bowiem fakt, iż takie narzędzia nie dają 100% gwarancji, że przygotowany przez nie plik, nie będzie zawierał defektów natury technicznej.
Decydując się zatem na korzystanie z takowych programów, należy mieć na uwadzę, że mogą one powodować błędy w generowanych plikach do druku. Taki ewentualny błąd spowoduje, iż wykonany wydruk w najgorszym wypadku trafi na makulaturę. Jak temu zaradzić? Po pierwsze warto wpierw zrobić rzetelny test na jednej sztuce, który zweryfikuje, czy występuje jakikolwiek defekt. Drugim sposobem jest konsultacja ze specjalistą z zakresu DTP, który pomoże w poprawie błędów. Jeżeli zdecydowali by się Państwo na współpracę z Drukarnią CYFROWO.COM.PL zachęcamy do kontaktu z naszym działem handlowym. Odpowiedzą oni na wszelkie pytania, doradzą i bezpłatnie pomogą w poprawnym przygotowaniu plików do druku.
Canva to internetowe narzędzie powszechnie używane przez projektantów graficznych z różnych branży, w tym drukarskiej. Program jest szczególnie polecany mniej doświadczonym osobom, które zaczynają swoją przygodę z poligrafią. Canva uznawana jest za narzędzie proste i intuicyjne w obsłudze, zwłaszcza że posiada przygotowane szablony do użycia, które usprawniają cały proces. Aplikacja jest do dyspozycji dla użytkowników w dwóch wariantach – istnieje zarówno darmowa wersja, jak i płatna. W przypadku pierwszej opcji wprowadzone są ograniczenia gotowych grafik, przez co nie wszystkie z nich można wykorzystać do swojego projektu. Czy warto zatem decydować się na wybór drugiej możliwości? Odpowiedź jest uwarunkowana tym, jak bardzo zależy nam na progresywnym rozwoju i oryginalności.
SpringPublisher to narzędzie, które posiada rozbudowany i wygodny w użyciu wielowarstwowy edytor graficzny, za pośrednictwem którego możemy wygenerować grafikę o dowolnej jakości. Pakiet oferuje szereg gotowych szablonów plików poligraficznych, co powoduje, że bez problemu zaprojektujemy w nim ulotkę reklamową, wizytówkę swojej firmy, plakat oraz inne materiały. Tak jak w przypadku Canvy dostępne są dwie wersje tego programu – komercyjna i darmowa. Pierwsza opcja wzbogacona jest w dodatkowe wzorniki oraz umożliwia wydruk w wysokiej rozdzielczości. Niemniej jednak drugi wariant wcale nie jest wiele gorszy od tego bezpłatnego, gdyż za jego pomocą stworzymy ciekawą i satysfakcjonującą grafikę.
Wśród programów do projektowania katalogów PDF oraz online można znaleźć wiele obiecujących propozycji, które zachęcają do skorzystania przez swoje właściwości. Należą do nich m.in.:
Aby ulotki, broszury, katalogi, wizytówki oraz inne wydruki spełniały oczekiwania, a grafiki na nich były w pełni widoczne i charakteryzowały się wysoką jakością, warto wcześniej skonsultować projekt z kimś o wieloletnim doświadczeniu. Taką osobą jest grafik DTP, który profesjonalnie zajmuje się tworzeniem plików drukarskich. W zespole CYFROWO.COM.PL posiadamy rzetelnych operatorów DTP, którzy z chęcią bezpłatnie podzielą się swoją wiedzą z każdą osobą, której zależy na kompleksowej pomocy i co najważniejsze – projekcie, który będzie zachęcał swoimi walorami wizualnymi i precyzyjnie dopracowanymi szczegółami.
Do tworzenia grafik broszur zalecane są profesjonalne programy, takie jak Adobe inDesing bądź CorelDRAW. Dobrze sprawdzą się do tego również mniej renomowane pakiety, do których zaliczamy m.in. Canvę.
Do zaprojektowania prostego pliku, takiego jak cennik, z powodzeniem można użyć ogólnodostępnych i bezpłatnych aplikacji. SpringPublisher z pewnością rewelacyjnie nada pomysłowi ciekawej szaty graficznej.
Jeżeli planujemy jednorazową przygodę z drukiem, zdecydowanie Canva jest najlepszym wyborem. Warto jednak pamiętać, że jest to program darmowy i może generować błędy w druku. Aby im zapobiec, zalecamy zgłosić się do wybranej drukarni, która oferuje darmowe doradztwo i ewentualną naprawę błędów.