Temat:


Jak wygląda praca grafika DTP

Data ostatniej modyfikacji: 18.05.2023 r.

grafik komputerowy dtp

 

Poligrafia to niezwykle szeroka branża, dlatego też wymaga obecności wielu specjalistów na rynku. Jednym z nich jest grafik DTP, bez którego cały proces nie zachodziłby prawidłowo i sprawnie. Jego podstawową rolą jest przygotowywanie materiałów do druku oraz nadzór projektów graficznych. Czym jeszcze zajmuje się operator DTP i jakie są jego obowiązki? Odpowiadamy.

 

DTP – co to jest?

DTP to skrót, zaczerpnięty z języka angielskiego, który oznacza Desktop Publishing, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „publikowane przy biurku”. Interpretacja tego terminu to ogół wszelkich czynności, które mają na w celu przygotowanie materiałów do druku za pomocą komputera. Skład DTP opiera się na tekstach i obrazach, które poddawane są graficznej obróbce.

 

Tworzenie projektów graficznych – operator DTP

„Grafik komputerowy” to określenie, które zawiera kilka różnych dziedzin wiedzy, mających ze sobą wspólny mianownik. Wszystkie osoby bowiem na tych stanowiskach odpowiedzialne są za projektowanie. Mimo to wyodrębnione specjalizacje różnią się od siebie pewnymi czynnikami. Wśród rzeszy aktywnych zawodowo grafików wyróżniamy:

Projektant stron internetowych (Web Designer) – tworzy szatę graficzną stron i serwisów internetowych. Pod tym pojęciem kryje się również sporządzanie haseł reklamowych, animacji, prezentacji oraz języka kodowania.

Grafik 3D – wykonuje modele 3D za pomocą programów graficznych. Projekty wykorzystywane są często do komponowania gier komputerowych, aplikacji czy też przestrzennych wizualizacji obiektów architektonicznych oraz ich wnętrz.

Ilustrator – tworzy artystyczne prace, które następnie umieszczane są na okładkach książek, magazynów oraz tekstach różnych publikacji.

Retuszer – jest to osoba, która kierując się fundamentalnymi zasadami fotografii, zajmuje się obróbką zdjęć w programach komputerowych typu Photoshop, poprawiając wygląd uwiecznionych ujęć.

Specjalista od budowania marki – inaczej grafik kreatywny. Jest to zawód z pogranicza grafiki i marketingu, który zajmuje się wizualną oprawą danej marki. Celem specjalisty jest to, aby wszystkie elementy wizerunkowe współgrały ze sobą i wyróżniały daną firmę na rynku.

Grafik DTP (Desktop Publishing) – jego zadaniem jest poprawne przygotowywanie materiałów do druku i nierzadko wykonywanie tzw. impozycji, czyli komputerowego ułożenia prac na arkuszu drukarskim. Operator DTP, poza zmysłem estetycznym i wiedzą z zakresu kompozycji i typografii musi posiadać umiejętności poligraficzne. Odpowiedzialny jest za całościowe kompletowanie i generowanie plików do druku, które następnie zostają przeniesione na wybrany materiał za pośrednictwem maszyn drukujących. Nie jest wymagane, aby grafik komputerowy DTP miał zdolności artystyczne, lecz często pracodawcy i potencjalni klienci traktują to jako duży atut. Z pewnością musi mieć dużo praktycznej wiedzy dotyczącej tego, jak przygotować plik do druku.

 

Grafik komputerowy DTP – opis zawodu

Praca grafika DTP jest bardzo dobrze prosperującym zawodem na rynku. Warto wiedzieć, że pracodawcy zazwyczaj oczekują profesjonalnych umiejętności i doświadczenia z drukiem cyfrowym oraz programami graficznymi. W zależności od zdobytego doświadczenia oraz kwalifikacji zawodowych możemy wyróżnić, m.in.:

Młodszego specjalistę – podstawowym wymogiem tego stanowiska jest posiadanie wykształcenia. Ponadto młodszy specjalista powinien posiadać 2-letnie doświadczenie w branży na analogicznym stanowisku, co pozwala mu na samodzielne wykonywanie swoich obowiązków.

Starszego specjalistę – są to osoby, które posiadają zazwyczaj 4-letnie doświadczenie w zawodzie. Starszy specjalista nie tylko zarabia więcej, ale i również dostaje więcej zadań oraz obowiązków, m.in. koordynowanie innych pracowników, nadzór nad najważniejszymi zleceniami

 

Przygotowywanie materiałów – praca operatora

Grafik DTP, oprócz umiejętności przygotowywania plików pod impozycje, powinien mieć praktyczną wiedzę z zakresu samego druku. Jego staż również jest brany pod uwagę w trakcie rekrutacji. Istotne jest, aby jego wcześniejsze doświadczenie w pracy opierało się na projektowaniu grafik oraz obsłudze maszyn drukarskich lub introligatorskich. Wynika to z faktu, iż taka osoba nierzadko ma szeroką wiedzę poligraficzną oraz charakteryzuje się umiejętnością tworzenia plików poprawnych pod względem technicznym. Ponadto pracownik, zajmujący wcześniej analogiczne stanowisko, dobrze radzi sobie z nadzorowaniem całego projektu od koncepcji aż do finalnej realizacji – szczególnie że jednym z zadań grafika DTP jest sprawdzanie prac pod względem ich zgodności z wymogami technicznymi poszczególnych urządzeń drukujących.

Nomenklatura związana z drukiem nie może być obca potencjalnemu kandydatowi. Niezbędne jest również, aby był zaznajomiony nie tylko z ogólnie przyjętymi wymogami druku, ale i z procesami, takim jak pre press czy post press, które są konieczne do powstania produktów, będącymi podstawowym asortymentem każdej drukarni. Są to takie materiały jak m.in. katalogi reklamowe, papier firmowy etykiety na rolce, ulotki, foldery, broszury, czy plakaty.

 

DTP operator – programy do przygotowania projektów

Projektowanie i przygotowanie materiałów do wydruku zajmuje grafikom DTP większą część ich dnia pracy. Z tego powodu warto wybrać program komputerowy, który będzie spełniać najwyższe wymagania. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia tworzenie oraz sprawia, że jest przyjemniejsze. Jakie zatem aplikacje sprawdzą się dobrze?

Pierwsza opcja to pakiet Adobe InDesign, będący zaawansowanym programem do projektowania i składu publikacji. Adobe InDesign zaliczany jest do aplikacji wysokobudżetowych, jednakże w tym przypadku cena idzie w parze z jakością. Wielu operatorów DTP ceni jego wielofunkcyjność oraz łatwość w obsłudze. Rewelacyjnie nadaje się do m.in. tworzenia książek, obszernych katalogów oraz innych produktów poligraficznych.

Drugim, tańszym, ale niewiele gorszym programem, jest Corel Draw – produkt kanadyjskiej firmy, cechujący się różnorodnym zastosowaniem w grafice komputerowej. Jest to bardzo popularny pakiet, którego zakup może okazać się dobrym pomysłem, gdy zaczynamy przygodę z grafikami DTP, ale również, gdy mamy za sobą już wiele lat praktyki Istnieje wspaniałych i nagradzanych publikacji powstało właśnie na tym programie.

 

Grafik DTP – praca i szkolenie

Aby móc spełniać się w zawodzie operatora DTP, warto ukończyć specjalistyczny kurs, który pozwoli nam nabyć podstawowych umiejętności oraz wiedzę teoretyczną. Takie szkolenie umożliwia uczestnikom zapoznanie się z szerokim zakresem zagadnień z zakresu tworzenia i modyfikacji grafik komputerowych, a także składem publikacji i przygotowaniem ich do druku. Rekomendowane jest ukończenie szkolenia, gdyż wtedy mamy możliwość nabycia fundamentalnego doświadczenia, które będzie weryfikowane przez pracodawców na rynku pracy.

Po takim kursie opracowywanie zaproszeń, teczek ofertowych i kalendarzy stanie się nieskomplikowaną czynnością dnia powszedniego. Dzięki programom szkoleniowym można dowiedzieć się również, na czym opiera się praca grafika DTP oraz jak powinna wyglądać jego współpraca z drukarnią.

 

FAQ:

Co to DTP i czym zajmuje się operator?

DTP to inaczej skład komputerowy. Termin odnosi się do wszystkich czynności, które mają na w celu przygotowanie materiałów do druku za pomocą komputera. Zadaniem grafika DTP jest przygotowywanie i projektowanie plików oraz nadzór publikacji graficznych od narodzenia się pomysłu aż do realizacji.

Ile zarabia grafik komputerowy DTP?

Zarobki operatorów uwarunkowane są ich doświadczeniem w zawodzie oraz wielkością i budżetem firmy, zlecającej projekty. Według ogólnie dostępnych informacji pracownik taki może zarobić średnio kwotę około 3000-3500 zł netto (na rękę).

Czy warto zostać operatorem DTP?

Jest to zawód, który spodoba się każdemu pasjonatowi grafiki komputerowej. Tworzenie grafik DTP to zdecydowanie ciekawe zajęcie, które pozwala poszerzyć horyzonty i otworzyć furtkę do rozwoju osobistego oraz zawodowego.


↵   Powrót do listy artykułów